LUSTRO ŚWIATA - Nowa historia sztuki według Juliana Bella
Czym jest sztuka i jakie były jej początki? Dlaczego ją tworzymy i czemu ulega zmianom? Co wspólnego mają ze sobą starożytny chiński obraz na zwoju jedwabiu i zdjęcie wykonane przez paparazziego?

To tylko trzy z wielu pytań stawianych przez autora w nowej historii sztuki skrojonej na miarę XXI wieku. Julian Bell kreśli szeroką panoramę artystyczną od prehistorycznych kamiennych rzeźb po współczesne media, omawia setki często mało znanych dzieł sztuki, a swoje rozważania wspiera znakomicie dobranymi ilustracjami.
Ludzie na całym świecie zawsze przejawiali potrzebę tworzenia sztuki, począwszy od pierwszych impulsów wiodących człowieka do budowania form z surowych materiałów aż po współczesne instalacje powstające w przestrzeni galerii. Style i okresy przychodziły i odchodziły, ale wciąż na nowo można odkrywać intrygujące związki między pozornie  niemającymi ze sobą nic wspólnego z tradycjami. Bell, który sam jest malarzem, przedstawia wiele przykładów - znanych i mniej znanych -  za pomocą których dowodzi, ze  sztuka jest wytworem naszego wspólnego  doświadczenia: ujawnia kondycję ludzką i najbardziej fundamentalne zainteresowania kulturowe. Unikając szlaku wytyczonego przez wcześniejsze historie sztuki, Bell wybrał perspektywę globalną i przedstawił wiele nieoczekiwanych zestawień, które będą dla czytelnika zarazem wyzwaniem i źródłem nieoczekiwanych odkryć: brązowe posągi z południa Indii, romańskie rzeźby, barokowe sklepienia i perskie manuskrypty omawiane są równolegle, jako niezwykle świadectwa uniwersalnego, twórczego instynktu człowieka.
Bell, erudyta wyposażony  w wiedzę czynnego artysty i obdarzony umiejętnością barwnego opisu, scala rozmaite wątki w żywo napisaną, klarowną opowieść będąca frapującym rozwinięciem tradycyjnie ujmowanej formy historii sztuki.

Więcej na stronie www.arkady.com.pl oraz www.arkady-info.eu

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj