Magia wina. Od pędu winorosli po napój bogów.
Kiedy na całym świecie miłośnicy młodego francuskiego wina oceniać będą tegoroczne Beaujolais Nouveau - święto od wielu lat obchodzone jest w trzeci czwartek listopada - Muzeum Śląskie w Katowicach otworzy wystawę, na której poznamy historię wina, od najdawniejszych upraw winorośli po współczesną kulturę picia tego trunku.
Polityka


Ekspozycję będzie można zwiedzać od 28 listopada 2009 do 31 marca 2010 roku.

Historia trunku bogów – bo takie miano nadały winu cywilizacje Greków i Rzymian – sięga siedmiu tysięcy lat wstecz. Świadczą o tym znaleziska archeologiczne oraz zapiski ze starożytności. Wino zajmowało ważną pozycję w handlu światowym, a rynek winny, obok zbożowego i oliwnego, można uznać za najbardziej chłonny i stabilny w antycznym świecie.

Wystawa „Magia wina. Od pędu winorośli po napój bogów” w Muzeum Śląskim wprowadza w niezwykły, fascynujący świat wina i związanej z nim historii rozwoju cywilizacji. Poznamy najstarsze ośrodki produkcji wina oraz szlaki handlowe jego rozpowszechniania, a także technologię i kulisy jego wytwórczości. Przykładem będą XIX-wieczne urządzenia do sadzenia winorośli, pompy do tłoczenia wina, prasy, filtry. Na licznych reprodukcjach zobaczymy odkrycia archeologiczne dokonane przez polskich naukowców, świadczące o masowej produkcji wina w starożytności. Będą to baseny do produkcji wina  z terenów osady sasanickiej z III-VII wieku odnalezione w Iranie, a także instalacja winiarni z VIII wieku odkryta podczas badań ruin starożytnego miasta Hippos-Sussita w Izraelu.

Amfory, kyliksy, oinochoe czy skyfosy to starożytne naczynia dzięki którym dowiemy się w czym i jakie pijano wino w starożytnej Grecji i Rzymie, jak je przechowywano, jak transportowano.

Ważnym elementem ekspozycji będzie również informacja o uprawie winorośli i produkcji wina na terenie Polski, którą rozpoczęto w X wieku w okolicach Krakowa, Poznania i Gniezna, a także pokazanie zabytków związanych z procesem jego wytwarzania oraz zaprezentowanie jednych z pierwszych narzędzi wykorzystywanych do uprawy winorośli.

Wystawę dopełni prezentacja użytkowego szkła artystycznego związanego z kulturą picia wina, głównie dzbanów, kielichów, waz do chłodzenia z przestrzeni XVI-XX wieku, a także przykłady malarstwa i rzemiosła europejskiego, ukazujące jak wielką rolę odgrywały duchowe związki człowieka z winem w inspiracji artystycznej od czasów starożytnej Grecji i Rzymu po okres nowożytny. Wśród tych ostatnich najliczniejszą grupę stanowi zbiór kilkunastu dawnych grafik, ich autorami są m.in. Jacques Philippe le Bas, Jan Saenredam oraz Lorenzo Zucchi.

Wystawa: „Magia wina. Od pędu winorośli po napój bogów”
Data: 28.11.2009 – 31.03.2010 roku

Adres: Muzeum Śląskie w Katowicach, al. W. Korfantego 3

 

 

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj