Patronaty

„Uśmiech Chopina” w Muzeum Karykatury w Warszawie

Od 15 czerwca w Muzeum Karykatury w Warszawie oglądać będzie można wystawę pokonkursową „Uśmiech Chopina”.

Wystawa Pokonkursowa Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczno-Humorystyczny „Uśmiech Chopina” jest jednym z punktów obchodów Roku Chopinowskiego 2010. Jej celem jest popularyzacja wiedzy o osobie i twórczości Fryderyka Chopina w kraju i za granicą za pośrednictwem sztuki karykatury i rysunku satyrycznego. Atrakcyjność i oryginalność całego przedsięwzięcia opiera się na prezentacji nietypowego, satyryczno-humorystycznego spojrzenia na postać i twórczość Fryderyka Chopina.

Konurs został ogłoszony 1 sierpnia 2009 r.

Na konkurs wpłynęły 1413 prace 552 autorów z 52 krajów całego świata. Prace oceniało Międzynarodowe Jury, którego posiedzenie odbyło się w dniu 5 grudnia 2009 r. w Warszawie. W skład jury weszli wybitni artyści karykatury, krytycy sztuki, muzycy oraz przedstawiciele organizatorów: Zbigniew Jujka, Victor Bogorad, Bernard Bouton,
Marek Wojciech Chmurzyński, Jacek Frankowski, Alessandro Gatto, Rinko Kobayashi-Grudzińska, Andrzej Mleczko, Branko Najhold, Janusz Olejniczak, Ferdynand B. Ruszczyc, Henryk Sawka, Elżbieta Laskowska.

Jury wybrało 268 prac 186 autorów z 33 krajów. Zostaną one zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w siedzibie Muzeum Karykatury w Warszawie. Jej uroczyste otwarcie, połączone z oficjalnym ogłoszeniem wyników konkursu i wręczeniem nagród laureatom konkursu, odbędzie się 14 czerwca 2010 r. (obowiązują zaproszenia).

Ekspozycja będzie udostępniona publiczności od 15 czerwca do 24 października 2010. Następnie planowane są prezentacje wystawy w placówkach muzealnych i instytycjach kultury w kraju i zagranicą.

Organizatorzy konkursu: Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie i Biuro Obchodów CHOPIN 2010.

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

ul. Kozia 11, Warszawa

www.muzeumkarykatury.pl

Reklama
Reklama