Patronaty

10. Międzynarodowy Festiwal Era Nowe Horyzonty

Podczas 10. edycji Festiwalu (22 lipca – 1 sierpnia 2010) zostanie pokazanych około 480 filmów (w tym około 230 pełnometrażowych) z ponad 50 krajów, a najważniejszą, najbardziej emocjonującą częścią festiwalu jak zwykle będą jego konkursy.

W międzynarodowym konkursie nowe horyzonty jury przyzna grand prix dla najlepszego filmu i 20 000 euro. Filmy powalczą też o nagrodę publiczności oraz - po raz pierwszy w tym roku - o prestiżową nagrodę FIPRESCI, przyznawaną przez krytyków filmowych zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych.

Już po raz drugi odbędzie się międzynarodowy konkurs filmy o sztuce, w którym jury przyzna nagrodę w wysokości 10 000 euro.

W konkursie nowe filmy polskie najlepszym przypadnie wrocławska nagroda filmowa ufundowana przez Prezydenta Wrocławia w wysokości 100 000 zł i nagroda MarszałkaWojewództwa Dolnośląskiegoza debiut w wysokości 40 000 zł.

Tegoroczny festiwal upłynie pod znakiem kinematografii tureckiej (około 30 tytułów). Będzie ją reprezentować młode kino tureckie, zdobywające laury na międzynarodowych festiwalach i retrospektywa zupełnie nieznanego w Polsce Zeki Demirkubuza, należącego do debiutującej w latach 90. XX wieku pierwszej generacji niezależnych tureckich reżyserów. Przygotowana została książka poświęcona kinu tureckiemu.

W 10-tą rocznicę śmierci Wojciecha Jerzego Hasa, jednego z największych wizjonerów polskiego kina, znanego na świecie eksperymentującego indywidualisty, festiwalowa publiczność będzie mogła zapoznać się z jego dziełem. Światy Hasa ożyją nie tylko na ekranie, ale i podczas dyskusji, lektur oraz przygotowanej specjalnie na festiwal wystawie, której będzie towarzyszył album.

Bohaterem kolejnej retrospektywy będzie, obchodzący w tym roku 80-te urodziny, artystyczny ojciec filmowego postmodernizmu, radykalny, bezkompromisowy awangardzista, współtwórca francuskiej Nowej Fali – Jean-Luc Godard. Wśród gości festiwalu znajdą się twórcy animacji marionetkowej, współcześni surrealiści nie raz inspirujący się prozą Bruno Schulza, Brytyjczycy – Stephen i Timothy Quay, którzy również będą mieli retrospektywę swoich filmów. Zostanie pokazany m.in. ich najnowszy film Maska, adaptacja opowiadania Stanisława Lema. Retrospektywę twórczości braci Quay dopełni instalacja Dormitorium oraz książka składająca się z wywiadu – rzeki i esejów na temat dorobku artystów.

We Wrocławiu będzie można zobaczyć filmy legendarnej brytyjskiej feministycznej teoretyczki kina i reżyserki - Laury Mulvey.

Bohaterem kolejnej retrospektywy będzie Daniel Szczechura, mistrz i nauczyciel z 50-letnim stażem, wybitny twórca animacji, skupionej na poważnych tematach - od aluzji politycznej po surrealny i metafizyczny wymiar ludzkiej egzystencji.

Od początku istnienia festiwal stara się istnieć w przestrzeni publicznej miasta. Tym razem znakomity polski artysta Krzysztof Wodiczko przedstawi przygotowaną specjalnie na festiwal instalację, która zostanie zaprezentowana w formie projekcji publicznej.

W klubie festiwalowym w Arsenale co wieczór będą się odbywały koncerty, wystąpią m.in. zespoły reprezentujące alternatywną scenę muzyczną z Turcji.


www.enh.pl

Reklama
Reklama