Patronaty

Nigel Kennedy, Michał Urbaniak oraz Mitch & Mitch na Festiwalu "Warszawa Singera"

Nigel Kennedy, Michał Urbaniak oraz Mitch & Mitch na Festwalu Warszawa Singera

Już 28 sierpnia rozpocznie się VII edycja Festiwalu „Warszawa Singera”. Koncerty takich artystów jak Nigel Kennedy & Kroke, Michał Urbaniak i skrzypek Sanya Kroitor, a także alternatywny Mitch & Mitch oraz Czarne Motyle z Raphaelem Rogińskim uświetnią tegoroczne wydarzenia.

Przez dziewięć dni ulica Próżna stanie się centrum artystycznych działań. Przez ten czas wnętrza kamienic stanowić będą przestrzeń wystawienniczą dla obrazów izraelskiej malarki Diti Rav-Ner, fotografii Mikołaja Grynberga czy instalacji Tadeusza Rolke.

Tegoroczne święto kultury żydowskiej obfitować będzie w koncerty wspaniałych muzyków związanych z różnymi nurtami. W ubiegłym roku ponad 4 tysiące osób przyszło wysłuchać angielskiego wirtuoza Nigela Kennedy’ego. Jednak nie wszystkim udało się wówczas wejść na jego koncert do Kościoła Wszystkich Świętych i to właśnie z myślą o nich Kennedy wystąpi podczas VII edycji Warszawy Singera z rewelacyjnym zespołem KROKE. Artyści zagrają 4 września podczas Nocy Klezmerów o godzinie 19.30. Koncert odbędzie się na placu Grzybowskim, dzięki czemu wszyscy będą mogli wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu. W czwartkowy wieczór 2 września o 19.00 na ulicy Próżnej wystąpi Michał Urbaniak. Będzie on gościem specjalnym koncertu „Renewal”, na którym zagra charyzmatyczny izraelski skrzypek Sanya Kroitor wraz z zespołem.

Już po raz czwarty na „Warszawie Singera” pojawią się przedstawiciele nurtu alternatywnego odkrywając nowe brzmienia muzyki żydowskiej. W piątkowy wieczór 3 września swoją muzyką zaczarują słuchaczy artyści z zespołów Mitch & Mitch, Czarne Motyle & Raphael Rogiński oraz b izraelskigo Kruzenshter i Parahod. Będzie to impreza plenerowa, która rozpocznie się o godzinie 19.00.

Położona w centrum Warszawy ulica Próżna, otoczona ze wszystkich stron nowoczesną zabudową, jest jedynym miejscem warszawskiego getta, w którym zachowały się kamienice z tego okresu. Organizowany w ramach Festiwalu „Warszawa Singera” projekt „Pamięć Kamienic” sprawia, że przez cały rok puste domy na kilka dni zmieniają się w tętniące życiem centrum kultury. 29 sierpnia o godzinie 17.30 w kamienicy przy Próżnej 7/9 odbędzie się wernisaż wystawy „Projekt Próżna 2010”. Do 5 września będzie można oglądać filmy, zdjęcia, obrazy i instalacje takich artystów, jak Marta Descur, Vardi Kahana z Izraela czy Krystyna Piotrowska, która jest jednocześnie kuratorką wystawy. Niespełna dwie godziny wcześniej, o 16:00, na Próżnej 14 nastąpi otwarcie restauracji Próżna-Hoiz połączone z wernisażem wystawy „Harmony in Prozna” izraelskiej artystki Diti Rav-Ner. Prace malarki pokazywane były m.in. w Helsinkach, Bukareszcie, Londynie i Jerozolimie. Podczas Festiwalu Singera zobaczyć będzie można obrazy powstałe pod wpływem jej ponad rocznego pobytu w Polsce. W pastelowe krajobrazy wkomponowane są słowa w jidysz – języku przodków artystki.

Również przy Próżnej 14 o godzinie 18.00 zaprezentowana zostanie instalacja „Zacisze” nestora polskiej fotografii Tadeusza Rolke. Urodzony w 1929 roku autor takich wystaw, jak „Świat to teatr” czy „Przemoc, seks, nostalgia” uhonorowany został ostatnio Złotym Medalem Zasłużony Gloria Artis przyznanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt dokonań na polu sztuki.

Dzień później, 30 sierpnia o 19:30 we foyer Teatru Żydowskiego będzie można obejrzeć fotografie Mikołaja Grynberga na wystawie „Dużo kobiet – Izrael”. Zdjęcia te stanowią część wydanego w 2009 roku albumu „Dużo kobiet”, zawierającego portrety kobiet z dziewięciu krajów świata. Tworzenie świata według legend, midraszy i bajek żydowskich jest motywem spajającym fotografie Hanny Siudalskiej. Zdjęcia autorki wystawy „Kolory świata – zielony” zaprezentowane zostaną w restauracji Próżna-Hoiz we wtorek o godzinie 19.00. Podczas otwarcia wystawy Wojciech Kowalewski wykona na marimbie utwór specjalnie skomponowany na tę okazję.

Więcej informacji na www.shalom.org.pl

Reklama
Reklama