Kongres „Biblioteka: lubię to!”
Bibliotekarki i bibliotekarze z całego kraju spotkają się na kongresie bibliotek publicznych „Biblioteka: lubię to!”. Będzie to spotkanie wypełnione warsztatami, prelekcjami i spotkaniami z ekspertami różnych dziedzin. Odbędzie się 22 i 23 listopada w Warszawie w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny.

Podczas kongresu odbędą się 32 warsztaty i spotkania w ramach czterech bloków: Nowoczesna biblioteka, Pasje w bibliotece, Wysłuchaj eksperta, Ludzie w bibliotece.  Uczestnicy będą mogli wysłuchać między innymi multimedialnego wykładu Edwina Bendyka (tygodnika „Polityka”), który pokaże, w jaki sposób kultura ewoluuje wraz z rozwojem technologii. Wspólnie z profesorem Tomaszem Gobanem-Klasem zastanowią się, czy iPad i podobne urządzenia zmienią oblicze szkoły i bibliotek. Wezmą udział w warsztacie FOTO Biblioteka, spróbują także odpowiedzieć na pytanie, jak wykorzystywać gry komputerowe w celach edukacyjnych. Będą również poszukiwali pomysłów, jak osoby starsze mogą angażować się w działania biblioteki.

W spotkaniu będzie uczestniczyć ponad 500 osób. Organizatorem kongresu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która prowadzi ogólnopolski Program Rozwoju Bibliotek.

Udział w kongresie jest bezpłatny. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.biblioteki.org i uzyskać pod numerem infolinii 0 801 002 082 czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 08.00 – 14.00.

Program Rozwoju Bibliotek to ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych znajdujących się na wsiach
i w małych miastach
. Dzięki programowi nowoczesne i aktywne biblioteki ułatwią mieszkańcom pełne uczestnictwo w życiu społecznym i gospodarczym.

Program jest zaplanowany na pięć lat – rozpoczął się w 2009 roku i potrwa do roku 2013. Swoim zasięgiem obejmie ponad połowę bibliotek znajdujących się na wsiach
i w małych miastachponad 3300 placówek. W pierwszej rundzie programu bierze udział 1865 bibliotek.

Budżet Programu to 28 milionów dolarów. Środki te są przeznaczane na wyposażenie bibliotek w sprzęt informatyczny, cykl praktycznych szkoleń, wzmacnianie środowiska bibliotecznego, promocję bibliotek. Pochodzą z grantu, który Fundacja Billa i Melindy Gates przekazała Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Program realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, utworzona przez PAFW.

Więcej informacji na stronach: www.biblioteki.org, www.frsi.org.pl

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj