Cory Doctorow - Mały Brat
Czy wiesz, jak dużo Google wie na Twój temat? Czy wiesz, co się dzieje, gdy klikasz „zaloguj” na Facebooku? Jeśli te i inne pytania budzą Twój niepokój, sięgnij po książkę Mały Brat Cory’ego Doctorowa, którą Wydawnictwo Otwarte wydaje 9 lutego.
Polityka.pl

Powieść opowiada o losach Marcusa, którego świat wywraca się do góry nogami po zamachu bombowym w San Francisco. Niesłusznie aresztowany wraz z grupą przyjaciół przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego trafia do tajnego więzienia. Gdy w końcu zostaje wypuszczony, odkrywa, że teraz żyje w państwie policyjnym, a każdy obywatel traktowany jest jak potencjalny terrorysta. Odtąd pragnie tylko jednego – zniszczyć DBW i odnaleźć zaginionego przyjaciela.

Mały Brat to porywająca powieść o walce z opresyjnym systemem w czasach virtual reality, cyberprzestrzeni i gier komputerowych. Wielokrotnie nagradzana, między innymi Nagrodą Campbella dla najlepszej powieści 2009 roku, jest książką szalenie modną – perfekcyjnie wpisuje się w debatę publiczną na temat drażliwych współczesnych problemów związanych z uzależnieniem od technologii i konsekwencjami cywilizacyjnego postępu. To powieść dla dużych i małych – oferuje wartką akcję i wątki przygodowe, jak również jest poruszającym portretem człowieka dwudziestego pierwszego wieku: monitorowanego i tylko pozornie wolnego. Rozważania autora skłaniają czytelnika do refleksji na temat tożsamości i praw jednostki w postmodernistycznym świecie, którego jest częścią.

Autor książki, Cory Doctorow, podobnie jak bohater powieści, także walczy z systemem. Za Oceanem zaliczany jest do najbardziej „wywrotowych” i intrygujących współczesnych pisarzy. Ten zdeklarowany copyfighter umieszcza swoje powieści za darmo w Internecie i wspiera organizację Creative Commons walczącą o elastyczne zasady prawa autorskiego. Zasłynął jako autor wizjonerskich powieści, poruszających tematykę egzystencji, tożsamości i praw człowieka w świecie pełnym nowoczesnych technologii. Jest laureatem prestiżowych nagród literackich: dwukrotnie Campbella oraz kilkakrotnie Locusa.

Od 7 lutego Mały Brat posiada swoją stronę na Facebooku, gromadzącą internautów zainteresowanych tematyką książki i dobrą dyskusją o współczesnym świecie, technologiach i kulturze. Strona znajduje się pod linkiem: http://www.facebook.com/Maly.Brat

 

 

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj