Debata „Trzy kolory: idea republikańska we Francji, w Polsce i Stanach Zjednoczonych”
Zapraszamy na debatę „Trzy kolory: idea republikańska we Francji, w Polsce i Stanach Zjednoczonych” – 22 lutego, wtorek, sala 316 Nowej Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie przy ul. Dobrej, godzina 18:00.

Stany Zjednoczone, Francja oraz Polska: kraje, które dały światu trzy pierwsze konstytucje w historii nowożytnej. Celem debaty jest konfrontacja trzech różnych koncepcji republiki w państwach, które we współczesnej debacie politycznej mierzą się z pojęciem republikanizmu. Odniesienia historyczne sięgające Oświecenia są tłem dyskusji, która ma skupić się na znaczeniach tego pojęcia, ukuwanych od lat 60. XX wieku oraz przeobrażeniach tej idei po dziś dzień. Zapytamy też, dlaczego w Polsce do idei republikańskiej nawiązuje tylko jedna strona sceny politycznej? Czy używamy tego pojęcia we właściwym znaczeniu?

W panelu dyskusyjnym udział wezmą:

Marcin Król, Uniwersytet Warszawski

Chantal Millon-Delsol, Académie des sciences morales et politiques

Richard Wolin, City University of New York

Andrzej Waśkiewicz, Uniwersytet Warszawski

Wojciech Przybylski, Res Publica Nowa (moderator)

Organizatorami debaty są:

Ośrodek Kultury Francuskiej UW

Res Publica Nowa

Muzeum Historii Polski

 

Tłumaczenie symultaniczne: francusko-polskie oraz angielsko-polskie

Wydarzeniu będzie towarzyszyć publikacja dodatku do Res Publiki Nowej – antologii współczesnych tekstów amerykańskich i francuskich poświęconych republikanizmowi. Planujemy włączyć do publikacji teksty z wystąpień panelistów lub zapis dyskusji panelowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj