Wystawa STATEK KOSMICZNY ZIEMIA

Wystawa STATEK KOSMICZNY ZIEMIA w toruńskim Centrum Sztuki
4 marca, o godzinie 19.00 w toruńskim Centrum Sztuki otwarta zostanie wystawa STATEK KOSMICZNY ZIEMIA, inaugurująca 4-letni program artystyczny nowej dyrektor programowej toruńskiego CSW, Dobrili Denegri. Wystawa z udziałem międzynarodowej grupy artystów bada związki między nauką, sztuką a zaawansowanymi technologiami.
VICTORIA VESNA
Materiały promocyjne

VICTORIA VESNA

NICOLA UZUNOVSKI
Materiały promocyjne

NICOLA UZUNOVSKI

RICHARD BUCKMINSTER FULLER
Materiały promocyjne

RICHARD BUCKMINSTER FULLER

Im bardziej zaawansowana staje się nauka, tym bliższa jest sztuce;
Im bardziej zaawansowana jest sztuka, tym bliżej jej do nauki.Nawiązując do historycznych postaci świata sztuki, które odegrały istotną rolę w przerzucaniu mostów między naukami humanistycznymi i przyrodniczymi, jak Piotr Kowalski, Vladimir Bonačić, Gianni Colombo i Aleksandar Srnec, wystawa ta odkrywa i ukazuje niektóre z najbardziej innowacyjnych prac badawczych, prowadzonych na przecięciu różnych dziedzin wiedzy. Dzięki współpracy między Victorią Vesną i James'em Gimzewskim, sztuka i nauka otwierają perspektywy, które skłaniają do ponownego przemyślenia zasad leżących u podstaw naszej relacji z otaczającym nas, materialnym światem.

Ten sam destabilizujący efekt osiągają artyści skupieni w Acconci Studio, założonym przez pioniera body-artu Vito Acconci'ego, tworzący jedne z najbardziej fantastycznych, nowatorskich projektów architektonicznych, czy Diller Scofidio + Renfro, autorzy “Blur”, słynnej realizacji w ramach architektury pozbawionej formy, masy, koloru i ciężaru.

Wspólnym motywem twórczości artystów prezentowanych w ramach wystawy jest potrzeba stworzenia nowych, uwzględniających ekologię wzorów społecznych i kulturowych, które stanowiłyby alternatywę dla tych obecnie dominujących. Wątek ten przewija się zarówno przez twórczość artystów o międzynarodowej sławie, jak Massimo Bartolini, Olafur Eliasson, Ernesto Neto czy Lucy + Jorge Orta, jak i tych należących do młodego pokolenia, których prace charakteryzuje prawdziwa innowacyjność.
Simon Thorogood, tworzący ubrania przy użyciu dźwięków, mierzy się z powszechnym pojęciem mody; Loris Cecchini buduje pływające miasta; Xárene Eskandar projektuje ruchome „body-architectures”, które zdają się żyć własnym życiem.

Prezentowane prace możemy odbierać jako nowatorskie, fantastyczne formy, które mogą stać się częścią nie tak dalekiej przyszłości naszej planety – tego wspaniałego “statku kosmicznego”, płynącego przez Wszechświat; statku o ograniczonych zasobach energetycznych, jak ostrzegał Buckminster Fuller już w 1969 roku. Jego wyjaśnienia dotyczące ”Instrukcji obsługi Statku kosmicznego Ziemia” rozbrzmiewają dziś szczególnie alarmującym echem, przypominając nam, jak bardzo jesteśmy od siebie zależni i wzajemnie połączeni.

***
Wystawie towarzyszy katalog z tekstami autorstwa Dobrili Denegri, geografa Franco Farinelliego oraz atystki Xárene Eskandar. Będzie to pierwsza publikacja z nowej serii wydawniczej CSW, opracowanej graficznie przez Grzegorza Laszuka.

W ramach wystawy prezentowany będzie film dokumentalny o Richardzie Buckinster Fullerze, zrealizowany przez nagrodzonego Oskarem Roberta Snydera, a także formy filmowe Józefa Robakowskiego, poświęcone Geodetic dome Fullera – projektowi powstałemu na Expo '67 w Montrealu. Zaprezentujemu również materiały dokumentalne o zjawisku “nowych tendencji” w Zagrzebiu i ich głównym protagoniście, Vladimirze Bonačic'u – pionierze sztuki komputerowej.

***
Otwarcie wystawy: 4 marca, piątek, 19.00, wstęp jak zawsze wolny.
Konferencja prasowa i preview wystawy dla dziennikarzy: 4 marca, piątek, 12.00.


http://csw.torun.pl/wystawy/baza-wystaw/statek-kosmiczny-ziemia

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj