Musica Electronica Nova we Wrocławiu
Program festiwalu Musica Electronica Nova 2011, podobnie jak struktura atomu, jest zespołem cząstek elementarnych umieszczonych na orbitach interpretacja/integracja/interakcja. Dźwięk, światło, obraz, ruch, przestrzeń i czas współgrając ze sobą na ustalonych przez artystów zasadach tworzą, za pomocą najnowszej techniki komputerowej, wielopoziomowe struktury dzieł.

Tegoroczny Festiwal to miejsce spotkań różnorodnych artystycznych dokonań, estetyk i tendencji od klasycznej elektroakustyki po nurt popowy, intuicyjny czy tez alternatywny. Dźwięk zapisany na nośniku jest tu obecny obok live electronics czy live multimedia art.

Musica Electronica Nova 2011 sięga zarówno do pamięci muzycznej nagromadzonej przez ponad 60 lat jak i do pędzącej w zawrotnym tempie teraźniejszości o stale zmieniającym się kształcie artystycznym. Z każdą godziną festiwalu będzie się rodzić pewien szczególny obraz elektroniki  XX i XXI wieku.

W tegorocznej edycji MEN bardzo szeroko reprezentowana jest Francja, nadając festiwalowi specyficzny koloryt. Specjalnym gościem festiwalu został Pierre Jodlowski, młody francuski kompozytor, działający z powodzeniem na wielu polach: muzyka, sztuka wizualna, instalacje.

Szczególnie ważne wydarzenia MEN 2011 to: koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka z udziałem IRCAM, wieczór oper elektronicznych,   koncerty INA/GRM oraz MOTUS z imponującymi orkiestrami głośników, akusmonium. Udział takich zespołów jak Court Circuit, Syntax, Leopoldinum, solistów Elżbiety Chojnackiej, Daniela Kientzy, Anny Petrini, Fabrice Jungera, grupy muzyki intuicyjnej MIMEO, zespołu Eivind Aarset_Sonic Codex Orchestra zapewni publiczności wiele wspaniałych wrażeń. Pokazany zostanie także nurt  „niewinnych barbarzyńców”, wpisujący się coraz mocniejszą kreską w pejzaż muzyczny XXI wieku. Wśród kompozytorów znajdą się  Fraçois Bayle, Pierre Boulez, Denis Dufour, Luc Ferrari, Benjamin de la Fuente, György Ligeti, Bruno Mantovani, Tristan Murail, Jean Claude Risset, Daniel Teruggi, Wojciech Blecharz, Marek Chołoniewski, Dobromiła Jaskot, Stanisław Krupowicz, Lidia Zielińska oraz wielu  innych.

Wszystko zacznie się w sercu miasta w Muzeum Pana Tadeusza podczas inauguracji instalacji „Passage” Pierre’a Jodlowskiego,  skąd wspólnie wyruszymy w odkrywczą podróż w świat ekscytujących dźwięków i obrazów.  Pierwszy  przystanek w sobotni wieczór: Elżbieta Chojnacka  i jej płomienny klawesyn.

Gwiazdą festiwalu będzie Eivind Aarset. Eivind Aarset jest gitarzystą obdarzonym niezwykłym zmysłem muzycznym, który obejmuje i odzwierciedla wszystkie style muzyki, zachowując przy tym zachwycający indywidualizm i wysoką jakość rzemiosła, która przeradza się z cichej intymności w oszałamiającą intensywność.

Zapraszamy do Wrocławia od 13 do 21 maja.

Organizator: Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu

Szczegóły na: http://www.musicaelectronicanova.pl/

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj