IV Polsko-Niemieckie Dni Mediów „Agenda 2031: Kolejnych 20 lat sąsiedztwa – Polska, Niemcy i UE”
Na dwa tygodnie przed 20. rocznicą podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, w dniach od 30 maja do 1 czerwca odbędą się w Zielonej Górze IV Polsko-Niemieckie Dni Mediów, które w tym roku upłyną pod hasłem: „Agenda 2031: Kolejnych 20 lat sąsiedztwa – Polska, Niemcy i UE”. Tematem debat będą wyzwania stojące przed Polską i Niemcami w ciągu najbliższych 20 lat.

Tegoroczna edycja Dni Mediów odbędzie się pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W programie tradycyjnie już znajdą się debaty polityczne oraz dyskusje branżowe na temat mediów. Te ostatnie dotyczyć będą dziennikarstwa transgranicznego i regionalnego oraz wpływu nowoczesnych technologii na komunikację i procesy demokratyczne. Uczestnicy debat politycznych – dziennikarze i eksperci – będą dyskutować o najważniejszych wyzwaniach dla Polski i Niemiec szczególnie w związku z aktualną potrzebą zmian w samej Unii Europejskiej, ale także o niezbędnych wspólnych inicjatywach dotyczących polityki zagranicznej UE. Ważnym zagadnieniem będą też zmiany demograficzne zachodzące obecnie w obu krajach, w tym także kwestie otwartego niemieckiego rynku pracy dla obywateli polskich.

Udział w Dniach Mediów potwierdzili m.in. Jerzy Baczyński („Polityka”), Ruth Berschens („Handelsblatt”), Alexander Diekmann (Verlagsgruppe Passau), Witold Gadomski („Gazeta Wyborcza”), Andrzej Godlewski (publicysta m.in. „Gość Niedzielny”, „Wprost”), Wolfgang Kenntemich (MDR), Adam Krzemiński („Polityka”), Paweł Majcher (Polskie Radio SA), Martin U. Müller („Der Spiegel“), Jurek Owsiak, Roman Młodkowski (TVN CNBC Biznes), Andrzej Skworz („Press”), oraz Zbigniew Derdziuk (Prezes ZUS), Janusz Reiter (Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych), Janusz Jankowiak (Polska Rada Biznesu). 

Polsko-Niemieckie Dni Mediów organizowane są corocznie od 2008 roku z myślą o dziennikarzach, medioznawcach i twórcach mediów z Polski i Niemiec. Ich celem jest stworzenie przestrzeni dla spotkań i wymiany poglądów a tym samym wspieranie dialogu polsko-niemieckiego w środowisku mediów. W wydarzeniu tym uczestniczy około 250-300 przedstawicieli świata mediów.

Dni Mediów organizują wspólnie Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacja Roberta Boscha. Gospodarzem Dni Mediów jest co roku inny region przygraniczny w Polsce lub w Niemczech. Poprzednie edycje odbyły się w Poczdamie (2008), Szczecinie (2009) i Dreźnie (2010). kształtowanie stosunków polsko-niemieckich.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.dnimediow.org.

Tradycyjnie już szczególnie uroczystym akcentem Dni Mediów będzie gala Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. W tym roku poznamy nazwiska laureatów XIV edycji konkursu. Wręczenie nagrody odbędzie się w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze. Uroczyste przemówienie na cześć nominowanych i laureatów wygłosi dziennikarz Fritz Pleitgen, honorowy Ambasador Polsko-Niemieckich Dni Mediów 2011, przez wiele lat korespondent w Moskwie, Berlinie Wschodnim, Waszyngtonie i Nowym Jorku, długoletni prezes niemieckiego radia i telewizji WDR. Galę Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej uświetni swoją obecnością Miss Polski 2010 Agata Szewioła – mieszkanka województwa lubuskiego.

Do XIV edycji konkursu nadesłano 173 prace. Prawie połowa prac poświęcona jest tematom bieżącym, co tym samym potwierdza widoczną już w poprzednich latach tendencję odchodzenia od kwestii historycznych na rzecz aktualnych spraw i wydarzeń. Polsko-niemieckie jury nominowało 18 prac w kategoriach prasa, radio i telewizja. Nazwiska laureatów poznamy 31 maja. W każdej kategorii nagroda wynosi 5000 Euro.

Organizatorami Polsko-Niemieckich Dni Mediów są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha oraz Województwo Lubuskie.

Informacje na temat Dni Mediów i nominowanych prac, jak również formularz zgłoszeniowy akredytacji znajdą Państwo pod adresem: www.dnimediow.org

Akredytację na Dni Mediów prowadzi:

Biuro Komunikacji Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra

tel.  (68) 456 55 67 | faks (68) 456 55 67
biuroprasowe@lubuskie.pl

Formularz akredytacji na www.dnimediow.org

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj