Książka Andrzeja Wielowieyskiego Na rozdrożach dziejów. Historie prawdziwe i

Książka Andrzeja Wielowieyskiego Na rozdrożach dziejów. Historie prawdziwe i alternatywne (Wydawnictwo TRIO)
Nakładem Wydawnictwa TRIO ukaże się książka Andrzeja Wielowieyskiego Na rozdrożach dziejów. Historie prawdziwe i alternatywne.
Okładka książki
Polityka

Okładka książki

Z ostatniej chwili:

Nasz autor, senator Andrzej Wielowieyski,  w dniu 10 listopada 2011 roku zostanie odznaczony przez Prezydenta RP orderem „Orła Białego”.
Nakładem Wydawnictwa TRIO ukaże się  książka Andrzeja Wielowieyskiego Na rozdrożach dziejów. Historie prawdziwe i alternatywne. Książka zawiera eseje historyczne o szczególnie ważnych momentach i wydarzeniach polskiej historii. Autor próbuje zrozumieć i wyjaśnić, dlaczego i jak do nich doszło (Grunwald, upadek Rzeczypospolitej, powstania, Pierwsza Wojna Światowa i Polska Odrodzona, Druga Wojna Światowa jako tragiczna kontynuacja Pierwszej, wreszcie „Cud Solidarności”). W każdym z tych wielkich wydarzeń był też możliwy, a nawet prawdopodobny, zupełnie inny przebieg i rezultat, tego co się stało. Znacznie lepsze lub znacznie gorsze. Dla zrozumienia naszych dziejów i tożsamości (kim jesteśmy?) jest nam zatem potrzebna rzetelna „historia alternatywna”, opisująca: „co by było, gdyby…”. Nie może być ona swobodną fantazją, ale musi być rzetelną analizą rzeczywistości i możliwych wariantów wydarzeń, która pozwala lepiej zrozumieć nasze losy i nas samych. W tym zakresie książka jest też polemiką z niektórymi dotychczasowymi próbami „historii alternatywnej”, które pojawiły się w naszych księgarniach. Szczególnie ważne są oczywiście dzieje XX wieku, których autor był świadkiem (pośrednio też Pierwszej Wojny przez swych bliskich), zwłaszcza Drugiej Wojny Światowej, perypetii czasów komunistycznych i przełomu solidarnościowego, których był świadkiem i aktywnym uczestnikiem.

Z książki dowiemy się m.in.:
- Co zaprzepaściliśmy w XVII wieku? Dlaczego Polska upadła?
- Dlaczego nie zasłużyliśmy na klęski, jakie nas dotknęły w XIX w.?
- Dlaczego niepodległość uzyskana w 1918 r. była złudna?
- Co wspólnego mają debaty „Solidarności” z sejmikami z XV i XVI wieku?

Informacje o książce
Andrzej WIELOWIEYSKI: NA ROZDROŻACH DZIEJÓW. Historie prawdziwe i alternatywne.
 Wyd. I., form. 138x220 mm, s. 352, cena 45 zł, ISBN 978-83-7436-277-1
Informacje o autorze
Andrzej Wielowieyski, żołnierz AK. Od 1962 r. niezależny publicysta i redaktor „Więzi” oraz działacz Klubów Inteligencji Katolickiej. Od strajku w Stoczni Gdańskiej działa w „Solidarności” jako szef ośrodka ekspertów. Współtworzy Komitet Obywatelski w 1987 r. i przygotowuje Okrągły Stół oraz kampanię wyborczą przed wyborami czerwcowymi w 1989 r. Wicemarszałek Senatu (1989–1991), a później kilkakrotnie poseł i senator oraz członek władz Unii Wolności.
W 1993 r. wiceprzewodniczący Zgromadzenia Rady Europy, od 2004 r. przewodniczący Polskiej Rady Ruchu Europejskiego. Autor książek Przed trzecim przyspieszeniem (1968), Przed nami małżeństwo (1972), Tajemnice i niespodzianki historii (2004).

SPIS TREŚCI
Od Autora

 Rozdział  1.  Dlaczego potrzebujemy historii alternatywnej?

 Rozdział  2.  Utracona szansa Grunwaldu

 Rozdział  3.   Dlaczego upadła  Rzeczpospolita Obojga Narodów

- Zabrakło trzeciego  narodu

- Samobójcze warcholstwo polskich elit

Rozdział  4. Dziś twój tryumf albo zgon…

- Legenda napoleońska

- Szansa nocy listopadowej

Rozdział 5.  I ni z tego, ni z owego była Polska na pierwszego

- Euforia postępu i nemezis grozy

- Niemieckie marzenia i arogancja

- Niemieckie szanse i pech

- Kwestia polska

- Niemcy mogły nie przegrać wojny

- Wariant ukraiński

Rozdział 6. Tragiczne fatum drugiej wojny światowej

- Lodołamacz rewolucji

- Zamysł Hitlera i złudzenia Polaków

- Sojusz francuski

- Decyzja rozpoczęcia wojny

- Trzy francuskie szanse

- Kto na kogo napadał?

- Klęska Armii Czerwonej

- Symulacje stalinowskiego podboju Europy

- Hitler miał wojnę wygraną

- Stalinowski wariant zawieszenia broni

- Wielka pomyłka Japończyków

- Losy wojny zależały od Polaków

Rozdział 7. Nie ma wolności bez Solidarności

- Czwarta dekada PRL

- Czas uderzyć w strunę drugą…

- Gdański wyłom i karnawał Solidarności

- Jak mogło do tego dojść

- Gdański wybuch można było stłumić

- Cała wstecz!

- Scenariusze antyokrągłostołowe

- A Balcerowicz wyciął nam numer…

Rozdział 8. O naszą historyczną pamięć

Posłowie

Wskazówki bibliograficzne

Indeks osób

Od Autora

            Książkę te pisałem z serdeczną myślą o naszych przywódcach w zwycięskiej walce o wolność: o Lechu Wałęsie, Tadeuszu Mazowieckim, Bronisławie Geremku i Leszku Balcerowiczu oraz o tych wspaniałych ludziach, bez których zwycięstwo w tej walce o wyzwolenie nie byłoby możliwe: o Janie Józefie Lipskim, Jacku i Gajce Kuroniach, Karolu Modzelewskim, Adamie Michniku, Antonim Macierewiczu i księdzu Janie Zieji, a także moich przyjaciołach – bojownikach niepodległości: Wojciechu Ziembińskim, Leszku Moczulskim i Bogumile Studzińskim, wreszcie o współtwórcach „Solidarności”: Bogdanie Borusewiczu, Annie Walentynowicz, Joannie i Andrzeju Gwiazdach, Krzysztofie Wyszkowskim, Alinie Pieńkowskiej, Henryce Krzywonos, Aleksandrze Hallu, Bogdanie Lisie, Władysławie Frasyniuku, Zbigniewie Bujaku i o pozostałych członkach Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Ta serdeczna pamięć należy się oczywiście dzielnym załogom wielkich zakładów pracy, zwłaszcza na Wybrzeżu i na Śląsku, które podjęły w 1980 roku strajki sierpniowe i zwycięską walkę o solidarność narodu polskiego.

            Serdecznie wspominam także zespól prowadzący przez wiele lat warszawski KIK z Andrzejem Święcickim, Staszka Grabską, Bohdanem Cywińskim i Janiną Słomińską, zespół usługowy DiP, który tworzyłem ze Stefanem Bratkowskim i Bogdanem Gotowskim oraz  nasz zespół pracowników utworzonego w 1981 roku Ośrodka Prac Społeczno-Zawodowych KK NSZZ Solidarność, który działał potem w warunkach stanu wojennego, a zwłaszcza Ryszarda Bugaja, Janinę Walukową, Helenę Góralską, Irenę Wóycicką, Andrzeja Topińskiego, Joannę i Jacka Kurczewskich oraz Katarzynę i Jana Cywińskich. Ze szczególną wreszcie wdzięcznością wspominam moją współpracę w tamtych czasach z księdzem biskupem Alojzym Orszulikiem, z Andrzejem Stelmachowskim i Witoldem Trzeciakowskim oraz z Ludwiką i Henrykiem Wujcami, z którymi pracowałem nad przygotowaniem wyborów czerwcowych 1989 roku.

            Wyrażam wdzięczność wielu ludziom, którzy mi pomogli w napisaniu tej książki: przede wszystkim Tadeuszowi Mazowieckiemu, premierowi pierwszego po upadku PRL rządu, i profesorowi Andrzejowi Friszke za krytyczne przejrzenie pierwszej wersji rozdziału VII oraz profesorowi Andrzejowi Paczkowskiemu, który mi umożliwił przejrzenie polskich i obcych prób uprawiania historii alternatywnej. Jestem też bardzo wdzięczny pani dr  Małgorzacie Wieczorkiewicz, która wspomogła mnie niezwykle cennymi dla mojej pracy pozycjami bibliograficznymi. Wreszcie z całego serca dziękuję redaktorce książki, pani Wandzie Kossobudzkiej, która ją istotnie udoskonaliła, oraz pani Dorocie Lis – dzięki, której książka mogła ujrzeć światło dzienne.

____________________________________________________________________________

 INFORMACJE
Jolanta Walewska, e-mail: reklama@wydawnictwotrio.pl
tel. 022 826 66 65, kom.0 607 611 188

Jeżeli są Państwo zainteresowani współpracą przy promocji tego tytułu, proszę o kontakt w sprawie egzemplarzy recenzyjnych. Służę również kontaktami do autora w razie zainteresowania przeprowadzeniem wywiadu lub zorganizowaniem spotkania autorskiego.

 Wydawnictwo TRIO
00-958 Warszawa, ul. Miedziana 11
tel./fax 022 826 66 65,  022 826 73 70

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj