Patronaty

20 lat po Klątwie – Teatr Anny Augustynowicz

Plakat imprezy Plakat imprezy Polityka
13. grudnia 1991 roku Anna Augustynowicz wystawiła w szczecińskim Teatrze Współczesnym swój pierwszy spektakl – „Klątwę” Stanisława Wyspiańskiego. Wkrótce potem objęła stanowisko dyrektora artystycznego tej sceny.
Polityka
Anna Augustynowicz, fot. Krzysztof BielińskiPolityka Anna Augustynowicz, fot. Krzysztof Bieliński

Przez 20 lat stworzyła w Szczecinie teatr rozpoznawalny w Polsce, cieszący się zainteresowaniem i uznaniem krytyki. Rozwinęła swój własny, niepowtarzalny język interpretacji scenicznej. Jako pierwsza sięgnęła po teksty młodych dramaturgów, poruszające ważne problemy społeczne. Maciej Nowak we wstępie do książki „Wątroba. Słownik polskiego teatru po 1997 roku” (Warszawa 2010) – uzasadniając tytuł tej publikacji, pisze: <<Nie jest to […] wątroba przypadkowa. Pochodzi ze sztuki Wernera Szwaba „Zagłada ludu albo moja wątroba jest bez sensu”, wyreżyserowanej przez Annę Augustynowicz. […] To jedna z pierwszych inscenizacji nurtu obdarzonego wkrótce mianem „nowego teatru” […] Jej „Młoda śmierć” z roku 1996 otworzyła polski teatr na tematykę społeczną>>. Charakterystyczna dla jej twórczości jest zdolność do podejmowania dialogu z publicznością w tematach trudnych i bliskich człowiekowi, przy zachowaniu wysokiego poziomu dyskusji.
Świętując dwudziestolecie pracy artystycznej Anny Augustynowicz w Szczecinie, pragniemy zaprosić Państwa do rozmowy nie tylko o jej teatrze, ale i z jej teatrem. Podczas czterech dni jubileuszowych prezentacji zobaczymy wybrane spektakle zrealizowane przez reżyserkę na scenach szczecińskich, w kraju oraz dla Teatru Telewizji. Zostaną pokazane między innymi dwa spektakle gościnne - „Pieszo” Sławomira Mrożka
z Teatru Wybrzeże w Gdańsku oraz „W małym dworku” St. I. Witkiewicza  „Och-Teatru”
z Warszawy, a także „Migrena”  Antoniny Grzegorzewskiej wyreżyserowana przez Annę Augustynowicz na macierzystej scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie.
Pokazom będą towarzyszyły panele dyskusyjne: teatrologiczny, krytyczny oraz artystyczny, a ponadto  konferencja naukowa  „Teatr Anny Augustynowicz i jego konteksty” z udziałem krytyków, teatrologów i twórców teatru, organizowana przez Uniwersytet Szczeciński, który wydał także monografię twórczości reżyserki autorstwa dr hab. prof. US Roberta Cieślaka. Ponadto odbędzie się koncert muzyki Jacka Wierzchowskiego, artysty od lat komponującego dla Anny Augustynowicz, oraz wystawa zdjęć oddająca charakterystyczną estetykę jej przedstawień.
Niech wszystkie te wydarzenia będą okazją do wspólnej refleksji nad fenomenem pracy Anny Augustynowicz. Niech będą prawdziwym świętem teatru.

ZAPRASZAMY!

Więcej o jubileuszu Anny Augustynowicz: www.wspolczesny.szczecin.pl

ORGANIZATOR
Teatr Współczesny w Szczecinie

PARTNER STRATEGICZNY
Miasto Szczecin

PATRONAT HONOROWY
Prezydent Miasta Szczecin
Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie
Rektor Akademii Sztuki w Szczecinie
Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego

PATRONAT MEDIALNY
Kurier Szczeciński
Infoludek.pl
TVP Szczecin
Polskie Radio Szczecin
Ams
Dialog
Polityka
TVP Kultura
Bluszcz

PARTNERZY
Radisson
Ładoga
TVT monitory reklamowe
Akademia Sztuki w Szczecinie
Teatr Lalek Pleciuga
Uniwersytet Szczeciński
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Reklama
Reklama