Konkurs im. Krystyny Bochenek
POLITYKA została jednym z medialnych patronów Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Organizatorem konkursu, którego inicjatorami było regionalne środowisko dziennikarskie, jest Marszałek Województwa Śląskiego.
Polityka

Na autora najwartościowszej publikacji poświeconej sprawom województwa śląskiego w pierwszej edycji konkursu czeka nagroda wysokości 50 tys. zł.
Wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Była wybitna dziennikarką Polskiego Radia w Katowicach, współpracowała z prasą i telewizją. Była autorką wielu akcji i inicjatyw społecznych, związanych przede wszystkim ze zdrowiem i pięknem języka polskiego; to pomysłodawczyni ogólnopolskiego dyktanda z ortografii i świetnej zabawy - corocznych zjazdów Krystyn. Kiedy już zaangażowała się w politykę, to uprawiała ją bez uprzedzeń i podziałów, bez fauli i kantów. Kiedy nie milkną emocje wokół tragedii smoleńskiej, to propozycja takiego uhonorowania Krystyny Bochenek przyjęta została w Sejmiku Śląskim jednogłośnie. Bez politycznych podziałów. 
Konkurs ma charakter otwarty, ale szczególnie będą uwzględniane problemy związane z historią województwa śląskiego i jego stereotypowymi ocenami w kraju oraz obecnymi zmianami i wizjami przyszłości, co do miejsca i roli regionu w Polsce i Unii Europejskiej. 

Termin nadsyłania prac upływa 31 grudnia 2011 r. W pierwszej edycji konkursu oceniane będą publikacje prasowe, wydawnictwa książkowe, audycje radiowe i telewizyjne oraz publikacje internetowe, które ukazały się w latach 2010 i 2011 r.

Wręczenie nagrody odbędzie się 13 marca 2012 r. w Katowicach – w dniu imienin Krystyny.

Laureata wyłoni Kapituła w składzie: Adam Matusiewicz – marszałek województwa śląskiego (przewodniczący), prof. Wiesław Banyś – rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Krystyna Doktorowicz – dziekan Wydziału Radia i Telewizji UŚ, Kamil Durczok – szef Faktów TVN, Anna Sekudewicz – reportażystka Polskiego Radia i  Jan Dziadul – publicysta Polityki.
Szczegóły dotyczące konkursu, regulamin i formularz zgłoszeniowy – na stronie województwa śląskiego: www.slaskie.pl

 

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj