Jubileuszowa edycja Wratislavia Cantans!
Od 6 do 19 września Narodowe Forum Muzyki zaprasza do Wrocławia na wspólne świętowanie.
Polityka

Od pół wieku Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans jest najważniejszym festiwalem muzyki klasycznej w tej części Europy. Przed laty był jedyną szansą spotkania za żelazną kurtyną artystów światowej klasy. Dziś wybitni dyrygenci, instrumentaliści i śpiewacy przyjeżdżają do Wrocławia przygotowywać wspólne koncerty z zespołami Narodowego Forum Muzyki, organizatora festiwalu. Po raz pierwszy w historii Wratislavii publiczność i muzycy mają do dyspozycji salę koncertową na światowym poziomie – obiekt Narodowego Forum Muzyki, przestrzeń, w której dzieła wokalne i instrumentalne wybrzmią pełnią piękna.

Jubileuszową – pięćdziesiątą edycję trzeba należycie uczcić! Nie zabraknie nieprzyzwoicie wystawnej uczty – Alexander’s Feast Händla zadyryguje dyrektor artystyczny, Giovanni Antonini. Wratislavia świętuje po królewsku na dworach monarchiń Kleopatry i Dydony (koncert arii z oper poświęconych władczyniom), usłyszmy pieśni i tańce, przy których hulali dawni wrocławianie (a ich partytury przechowywane są w Bibliotece Uniwersyteckiej). Gwiazdorska  obsada (Pinnock, Pasiecznik, Pires) wykona skrzące się wirtuozerią i humorem przeboje Mozarta, fenomenalny B’Rock zaprezentuje religijny aspekt świętowania koncertem Jauchzet Gott (Chwalcie Boga), a co odważniejsi melomani mogą wpaść w trans w trakcie pogańskiego rytuału – Święto wiosny Strawińskiego oraz Prometusza Skriabina zagra NOSPR pod batutą Aleksandra Liebreicha

Wratislavia Cantans jest zawsze wielkim świętem muzyki. Jubileuszowa edycja to także święto artystów i organizatorów, dzięki którym festiwal trwał i rozwijał się mimo gwałtownych zmian historycznych, jakie zaszły w ciągu minionego półwiecza. Pięćdziesiąta edycja to także święto publiczności, której początek września kojarzy się z siedzeniem w chłodnych wrocławskich kościołach wypełnionych wspaniałą muzyką. Ta edycja jako pierwsza połączy tradycję koncertów w zabytkowych wnętrzach z korzystaniem z nieograniczonych wręcz możliwości Narodowego Forum Muzyki. Łączenie tradycji z nowoczesnością, szacunku dla wielkiej sztuki z artystyczną odwagą – to klucz do sukcesu festiwalu, który po pięćdziesięciu latach z ciekawością zwraca się ku przyszłości.

 

Pełen program Wratislavia Cantans znajdą Państwo na  www.nfm.wrocław.pl

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj