Patronaty

Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna: 11 - 17 maja

To druga już odsłona zamysłu, którego celem jest przybliżenie muzyki kameralnej na najwyższym poziomie na krakowskim Kazimierzu.

Zdarzenie to ma charakter międzynarodowy i w zamierzeniu ma stać się dorocznym wydarzeniem muzycznym. Każdy koncert w wykonaniu solisty, duetu, tria, kwartetu, bądź orkiestry kameralnej, będzie zawierał kompozycje Mendelssohna, ale również innych kompozytorów od baroku po współczesność.

Podczas tegorocznych Dni odbędzie się 7 koncertów w wykonaniu znanych i cenionych muzyków z Austrii, Francji,Kanady, Polski, Włoch i USA.

Więcej informacji:  www.judaica.pl

Zapraszamy do Krakowa!

Centrum Kultury Żydowskiej
ul. Meiselsa 17, Kraków  


Wtorek, 16 maja, godz. 19.00
Koncert pod patronatem Dyrektora Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie, Pana Giovanniego Sciolli

7:00 p.m.
Odkrywanie Mendelssohna. Nieznane utwory fortepianowe - recital w wykonaniu Roberto Prossedy (Włochy)

PROGRAM KONCERTU

Felix Mendelssohn: Andante e presto agitato in B flat minor (1833) 7' (Polish Premiere)

Fuga in E flat major (1826) 5' (Polish Premiere)

Sonata in F minor (1820) 14' (Polish Premiere)
I. Allegro
II. Adagio
III. Presto

Capriccio in E flat major (1824) 10' (Polish Premiere)


- - - - - - - - -

Sonata in A minor (1820) 10' (Polish Premiere)
I. Allegro molto
II. Tempo di Minuetto
III. Presto

Fuga in B minor (1820) (World Premiere) 4' (solo per il più importante dei due concerti)

Fantasia in C minor / D major (1823) 25' (Polish Premiere)
I. Adagio - Allegro
II. Adagio
III. Allegro - Presto


WYKONAWCA

Roberto Prosseda urodził się w roku 1975 w Latina we Włoszech. Studiował w Akademii Pianistycznej „Incontri col Maestro" w Imola z Alexandrem Lonquichem, Borisem Petrushanskim i Franco Scala. Jest laureatem głównych nagród na ważnych konkursach fortepianowych a całym świecie, m.in. „U Micheli" w Medilanie, „F. Schubert" w Dortmundzie oraz konkurs pianistyczny W. A. Mozarta w Salzburgu. Koncertował jako solista m.in. w Teatro alla Scala, Teatra la Fenice w Wenecji, na Festiwalu Muzyki Kameralnej w Kuhmo, Maggio Musicale Fiorentino, Festiwal Pianistyczny w Bergamo i Brescia, BargeMusic w Nowym Jorku, w Orientalnym Centrum Sztuki w Szanghaju, sali koncertowej XingHai w Kantonie. R. Prosseda wykłąda i prowadzi kursy mistrzowskie na wielu uniwersytetach i w konserwatoriach, m.in. w Georgetown University w Waszyngtonie, Pepperdine University w Los Angeles, British Columbia University w Vancouver, Konserwatorium XingHai w Kantonie. Występował również z wieloma orkiestrami: Filarmonica della Scala, Wiedeńska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Narodów, Symfonicy Bochum, Oriol Ensemble, Orkkiestra Mozarteum, po dyrekcją Justusa Frantza, George'a Pehlivaniana, Dennisa Russela Daviesa i Stevena Sloane.

W roku 2005 nagrał dla wytwórni Decca płytę CD „Mendelssohn Discoveries" z 13 premierowymi wykonaniami utworów Feliksa Mendelssohna Bartholdy'ego. Brytyjski magazyn „Piano" wybrał tę płytę jako jedno z 10 najlepszych nagrań muzyki Mendelssohna. W ciągu minionego roku R. Prosseda zaprezentował premierowe wykonania utworów Mendelssohna w wielu miastach na całym świecie, m. in. w Nowym Jorku, Filadelfii, Mediolanie, Rzymie, Turynie, Lubljanie, Pekinie i Szanghaju.

Środa, 17 maja 2006
Koncert pod patronatem Pani Elżbiety Pendereckiej, Prezes Akademii Beethovenowskiej

Godz. 19.00
Koncert w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Macieja Tworka


Program
Feliks Mendelssohn Uwertura (Hebrydy), Op. 26
Koncert fortepianowy No. 1 in G minor, Op. 25

***

3. Symfonia No. 4 in A, Op. 90 "Włoska"


WYKONAWCY

Julia Kociuban urodziła się w 1992 roku w Krakowie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat. Obecnie jest uczennicą II klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im.M.Karłowicza w Krakowie, w klasie fortepianu mgr Olgi Łazarskiej. Julia jest laureatką pierwszych miejsc i nagród specjalnych na kilku ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in. w Grecji, na Litwie, w Paryżu, Jeleniej Górze. W 2002r. uhonorowana została stypendiami ufundowanymi przez Fundację Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich „Porozumienie bez barier" oraz Stołeczne Królewskie Miasto Kraków. Jest stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w Warszawie. W 2003r. uczestniczyła w programie „Morningside Music Bridge" w Calgary (Kanada). Kilkakrotnie wystąpiła jako solistka wykonując koncerty z towarzyszeniem różnych orkiestr symfonicznych m.in. w Paryżu, Hamburgu, Kownie, Warszawie, Krakowie, Calgary, Narvie, Tallinie.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną