Patronaty

Festiwal Nowe Oświecenie 21-28 października 2023 roku w Warszawie

materiały prasowe
Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” zaprasza na drugą edycję Festiwalu Nowe Oświecenie, poświęconemu namysłowi nad kondycją współczesności. Pytanie przewodnie tegorocznej edycji: „Kim jest człowiek”?

Eksperci z różnych dziedzin – artyści, pisarze, naukowcy, dziennikarze i aktywiści zastanawiać się będą, jak możemy odnaleźć się i zdefiniować we wciąż zmieniającej się rzeczywistości. Gośćmi festiwalu będą m.in. Marian Turski, Adam Michnik, Adam Rotfeld czy ks. Wojciech Lemański. Spotkaniom i dyskusjom towarzyszyć będą koncerty, spektakle, wystawy, zajęcia i warsztaty. Wystąpią m.in. Fisz Emade Tworzywo, zespół RGG & Robert Więckiewicz w projekcie „Planet LEM” i Grażyna Szapołowska w wydarzeniu poetycko-muzycznym „Wisławie – Grażyna”. Zaprezentujemy także głośny spektakl Teatru Polskiego w Bydgoszczy pt. „Beksińscy”. Festiwal odbędzie się w dniach 21-28 października. Na wszystkie wydarzenia poza koncertami i spektaklami wstęp jest wolny.

Podczas tegorocznej, drugiej edycji, na którą zapraszamy od 21 do 28 października br., zajmiemy się kwestią: „Kim jest człowiek?” – tematem szybko zmieniającej się rzeczywistości, rozwoju sztucznej inteligencji i nowych technologii oraz pytaniem, co to oznacza dla nas – ludzi, szukających swojego miejsca na drabinie bytu. Czy do głosu, oprócz zwierząt i roślin, musimy dopuścić także maszyny, które zaczynają wchodzić z nami w interakcję? Jak możemy na nowo się zdefiniować? Podpowiedzą nam to eksperci z różnych dziedzin, których zaprosiliśmy do udziału w tegorocznej odsłonie Festiwalu Nowe Oświecenie. Gośćmi tej edycji będą między innymi:

  • Marian Turski, historyk i dziennikarz, od 1958 roku kierujący działem historycznym tygodnika „Polityka”. Rozmowa z nim odbędzie się 28 października (sobota) o godz. 16:45 i nosi tytuł „Czy w Auschwitz był człowiek?”. Poprowadzą ją prof. Iwona Hofman i dr Krzysztof Czubaszek. Podczas tego spotkania padną pytania o katów i ofiary w Auschwitz.
  • Adam Michnik, polski publicysta, eseista, pisarz, historyk i działacz polityczny, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”. Spotkanie z nim nosi tytuł „Między człowiekiem a Kościołem 2023”, poprowadzi je Dominika Wielowieyska 26 października (czwartek) o godz. 19:45. Podczas tej rozmowy padnie pytanie o to, czy Kościół jest nam potrzebny i jaki Kościół warto ocalić.
  • Adam Rotfeld, ekspert w zakresie bezpieczeństwa i praw człowieka, rozwiązywania konfliktów, kontroli zbrojeń i rozbrojenia. Były minister spraw zagranicznych RP (2005). Rozmowa z nim odbędzie się 24 października (wtorek) o godz. 18.00 i będzie nosić tytuł „Wojna o wartości a porządek międzynarodowy”. Poprowadzi ją Adam Krzemiński. Będzie to okazja do przyjrzenia się bieżącej sytuacji na świecie oczami eksperta – dyplomaty, polityka i badacza stosunków międzynarodowych.
  • Wojciech Lemański, polski duchowny rzymskokatolicki, publicysta, działacz na rzecz upamiętnienia historii Żydów polskich. Rozmowę z nim oraz prof. Janem Hartmanem pt. „Czy człowiekowi potrzebny jest Bóg?” poprowadzi 26 października o godz. 18.00 Katarzyna Jabłońska. Będzie to okazja do nowego zdefiniowania istoty religijności i zastanowienia się, jaki jest człowiek, który określa siebie i swoje postawy bez odwołania do Boga.
  • Jerzy Baczyński, redaktor naczelny „Polityki”. W rozmowie pt. „Czy człowiek to zwierzę polityczne?” padną pytanie o wpływ polityki na człowieka. Zapraszamy 24 października (wtorek) o godz. 19.45. Spotkanie poprowadzi Marta Perchuć-Burzyńska.

Festiwal Nowe Oświecenie to wydarzenie poświęcone namysłowi nad kondycją współczesności, kierunkami rozwoju świata, wyzwaniami i zagrożeniami stojącymi przed ludźmi, ideami, które kształtują naszą rzeczywistość. Nazwa festiwalu nawiązuje do osiągnięć Oświecenia, na których ufundowana jest współczesna kultura zachodniego kręgu cywilizacji. Jednak: „Wartości oświeceniowe bywają dziś dezawuowane. Do głosu dochodzi obskurantyzm, negowane są osiągnięcia nauki i postępowe idee. Festiwal jest odpowiedzią na te zagrożenia oraz płaszczyzną twórczej wymiany poglądów” – mówi twórca i dyrektor programowy FNO dr Krzysztof Czubaszek.

Oprócz wyżej wymienionych naszymi gośćmi będą także: Wojciech Bonowicz, Julita Czernecka, Artur Chmielewski, Hubert Czyżewski, Andrzej Dragan, Magdalena Grzebałkowska, Cezary Grzesiuk, Jan Hartman, Jerzy Jarniewicz, Krystian Kamiński, Katarzyna Kłosińska, Waldemar Kuligowski, Maciej Makselon, Adam Olczyk, Wojciech Orliński, Ada Florentyna Pawlak, Tomasz Szwan, Bartek „Fisz” Waglewski i inni.

Podczas festiwalu odbywać się będą również koncerty i spektakle. Serdecznie zapraszamy między innymi na:

  • Koncert zespołu Fisz Emade Tworzywo (21.10, sobota, godz. 18:45)

Podczas koncertu usłyszymy m.in. utwory z najnowszej płyty zespołu „Ballady i protesty”, uznanej przez krytyków za jeden z najlepszych albumów 2021 roku. To mocny powrót do korzeni muzycznej podróży zespołu – do lat 90., w których rozwijała się tak zwana muzyka miasta – hip-hop czy elektronika.

  • „Beksińscy” (22.10, niedziela, godz. 19:00) – spektakl organizowany we współpracy z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, reż. i opracowanie tekstu: Michał Siegoczyński

Spektakl, inspirowany książką Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy”. Portret podwójny”, w nielinearny sposób przedstawia historię ogromnej samotności i niemożności okazywania uczuć. To opowieść o sztuce, która jest nie tylko eksploracją własnej podświadomości, ale również ucieczką od samego siebie.

  • „Planet LEM” – RGG&Robert Więckiewicz (23 października, poniedziałek, godz. 20:00)

Specjalny projekt zainspirowany twórczością Stanisława Lema. Punktem wyjścia jest nowa płyta RGG – Mysterious Monuments On The Moon – której muzyczną treść zespół zestawia z fragmentami tekstów Lema, czytanymi przez Roberta Więckiewicza. To widowisko o charakterze performatywnym - otwarte i niejednoznaczne, wyjątkowy hołd złożony autorowi Solaris.

  • „Wisławie – Grażyna”, wydarzenie poetycko-muzyczne, reż. Katarzyna Jungowska

Spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu Grażyny Szapołowskiej, dedykowany polskiej noblistce Wisławie Szymborskiej w 100-lecie jej urodzin. Na program składają się m.in. takie wiersze, jak „Nic dwa razy się nie zdarza”, „Portret kobiecy” czy „Muzeum”, uzupełniane wspomnieniami o poetce.

W tegorocznym programie zaplanowane są również wydarzenia dla dzieci, dyskusje dotyczące ekologii, wystawa, pokaz filmu i Targ Nowej Żywności – czyli okazja do spotkania z jedzeniem przyszłości. W „Alternatywach” będzie działała też księgarnia prowadzona przez wydawnictwo Wytwórnia, gdzie będzie można kupić między innymi publikację książkową „Czy to już koniec… świata?”, podsumowującą pierwszą edycję festiwalu.

Na wszystkie wydarzenia poza koncertami i spektaklami teatralnymi wstęp jest wolny.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie www.festiwalnoweoswiecenie.art

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama