Dziś jedyną racją stanu w Polsce jest bezpieczeństwo – Szkoła Liderstwa obchodzi swoje 30- lecie
Jesteśmy wspólnotą zmęczoną podziałami, która ma tendencje do jednoczenia jedynie w momentach mobilizacji dużych ładunków emocji: powódź, Euro 2012, inwazja Rosji na Ukrainę, Pandemia COVID-19 itp. Każde z tych wydarzeń jest punktowe, a wybuch woli współpracy i pojednania szybko mija. Podtrzymywanie jedności w czasach względnego spokoju i wzmacnianie wspólnoty odpornej na wstrząsy, to zadanie współczesnych liderów i liderek, którzy często nie rozumieją wyzwań teraźniejszości. Widzimy to zarówno na poziomie samorządu, jak i administracji centralnej.
Stawiamy tezę: dziś jedyną racją stanu w Polsce jest bezpieczeństwo. Chcemy zmotywować audytorium gali jubileuszu do refleksji i podjęcia działań w zakresie bezpieczeństwa (w różnych wymiarach) oraz poszukać odpowiedzi, czy społeczność Fundacji jest tą, która ma odwagę wieźć prym w tworzeniu fundamentów do budowania bezpieczeństwa w naszym kraju.
Dlatego w dniu gali jubileuszu 30-lecia Szkoły Liderstwa przypomnimy o tym, jak tworzyć wspólnotę w oparciu o różnorodność i na co muszą zwracać uwagę liderki i liderzy, by móc rzetelnie odpowiadać na wyzwania dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.
Odpowiedzi poszukają m.in. Swiatłana Cichanouska, Ołeksandra Matwijczuk, gen. Waldemar Skrzypczak, Adam Traczyk i Jowita Michalska.
---
Partnerem wydarzenia jest Muzeum Historii Polski. Inicjatywę wspiera Fundusz Obywatelski im. Ludwiki i Henryka Wujców, Google, Fundacja Veolia Polska oraz GenForward. Gala została objęta patronatami honorowymi Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni i Marszałka Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Patronat medialny: Tygodnika Polityka, TOK FM, Magazyn Liberte! oraz NGO.pl.
Szkoła Liderstwa im. Zbigniewa Pełczyńskiego jest najstarszym pozarządowym centrum edukacji przywódczej w Polsce. Od 1994 roku działa na rzecz rozwoju świadomego, opartego na wartościach liderstwa. Wspiera liderów i liderki różnych obszarów życia publicznego: w organizacjach pozarządowych, instytucjach samorządu terytorialnego oraz w partiach i organizacjach politycznych. Tworzy przestrzeń do spotkania między liderami i liderkami o różnym światopoglądzie w myśl idei, że tylko w ten sposób można przeciwdziałać polaryzacji.