Starzenie jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka choroby nowotworowej. Około dwie trzecie nowotworów występuje u ludzi powyżej 65 roku życia. Komórki nowotworowe nie podlegają procesowi spontanicznego starzenia, a starzenie komórkowe (senescence) jest - obok śmierci komórkowej - ucieczką przed transformacją nowotworową. Tak więc, naukowcy badający biologię nowotworów mają do czynienia z mechanizmami starzenia komórkowego i starzenia się organizmów.
Wielu klinicystów nie do końca zdaje sobie sprawę, na ile badania dotyczące procesu starzenia mogą przyczynić się do poznania i leczenia choroby nowotworowej. Wyraźnie brakuje powiązań pomiędzy tymi dwoma dziedzinami badań. Stąd idea zorganizowania 2.5-dniowej konferencji z udziałem ponad 300 uczestników z kraju i ze świata. Konferencja ma pomóc w nawiązaniu współpracy pomiędzy onkologami i gerontologami w celu zrozumienia mechanizmów transformacji nowotworowej, roli w procesie starzenia komórkowego oraz wieku organizmu, a także określenia nowych celów terapeutycznych w leczeniu nowotworów i zdefiniowania działań profilaktyki przeciwnowotworowej.
Konferencja stanowić będzie forum, na którym spotkają się wybitni naukowcy z dziedziny onkologii oraz biogerontologii. Sesje konferencji pozwolą na podjęcie dyskusji nad rolą uszkodzeń DNA, telomerów i telomerazy w transformacji nowotworowej w procesie starzenia organizmów. Dotyczyć będą też mechanizmów kontroli układu odpornościowego i interakcji środowisko-nowotwór. Część sesji poświęcona będzie roli komórek macierzystych w starzeniu i powstawaniu nowotworów, a także starzeniu komórek nowotworowych jako nowego celu terapii przeciwnowotworowej.
Konferencja ma na celu również zainteresowanie decydentów a także przedstawicieli przemysłu powiązaniami procesów starzenia i nowotworzenia.
Wszelkie informacje oraz rejestracja są dostępne na stronie: www.seneca2007.eu
Kontakt z organizatorem:
info@seneca2007.eu ; tel: 22 58 92 330