Patronaty

Spektakl "Zaśnij teraz w ogniu"

Spektakl "Zaśnij teraz w ogniu"

Polityka poleca spektakl „Zaśnij teraz w ogniu' w reż. Przemysława Wojcieszka, laureata Paszportów POLITYKI z roku 2005.

Prapremiera odbędzie się 5 października 2007 w Teatrze Polskim we Wrocławiu (Scena na Świebodzkim).

Kolejne, szóste już autorskie przedstawienie znanego wrocławskiego reżysera i dramaturga. Zaśnij teraz w ogniu to zainspirowana wątkami z tragedii Szekspirowskich historia miłosna pełna dramatycznych i tragicznych perypetii. Akcja rozgrywa się w środowisku artystów teatralnych. Para głównych bohaterów [Ola (Anna Ilczuk) i Michał (Mirosław Haniszewski)] to młodzi aktorzy rozpoczynający karierę zawodową w stolicy, a ich miłosny związek próbują zniszczyć rodzice bohaterki [Ewa (Halina Rasiakówna) i Zbigniew (Wiesław Cichy)] - para niespełnionych aktorskich gwiazd w prowincjonalnym teatrze.

Zaśnij teraz w ogniu będzie drapieżną historią o miłości i zdradzie, czułości, okrucieństwie i miłości do sztuki. Wojcieszek słynie z tworzenia barwnych i pełnokrwistych postaci i tym razem napisane dla konkretnych aktorów rolę wydają się świetnym materiałem do zbudowania ciekawych, niejednoznacznych kreacji aktorskich. Po raz kolejny Wojcieszek będzie pracował w duecie z Małgorzatą Bulandą (wcześniej Made in Poland, Osobisty Jezus, Ja jestem Zmartwychwstaniem), wybitną scenografką związaną z Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Dla potrzeb sztuki twórcy zaadaptują przestrzeń Sceny na Świebodzkim, która jest idealnym miejscem do realizacji nowoczesnych, niekonwencjonalnych przedstawień.

Znakami rozpoznawczymi dotychczasowych dokonań wrocławskiego twórcy są brawurowe tempo, filmowy montaż i niezwykła energia jego realizacji - tym razem te walory zostaną dodatkowo podbite przez występujący na żywo podczas każdego przedstawienia zespół Contemporary Noise Quintet, grający mocną muzykę jazzowo-rockandrollową. Zaśnij teraz w ogniu będzie pierwszym spektaklem, który urodzony i mieszkający we Wrocławiu twórca zrealizuje w swoim rodzinnym mieście.

Dramat zaistniał już w postaci czytania fragmentów podczas tegorocznego Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym (4-11 VIII 2007) i spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności. Kazimierskie czytanie retransmitowała stacja TVP Kultura.

Twórcy

Przemysław Wojcieszek - tekst i reżyseria
Dramatopisarz, scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny. Autor wielokrotnie nagradzanych filmów: Zabij ich wszystkich, Głośniej od bomb, W dół kolorowym wzgórzem i Doskonałe popołudnie. Na scenie zadebiutował realizacją Made in Poland w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. W sezonie 2004/05 Made in Poland zdobył niemal wszystkie nagrody teatralne w Polsce, w tym Laur Konrada na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach, nagrodę teatralną marszałka województwa dolnośląskiego czy Dolnośląski Brylant Roku. Wojcieszek jest dobrze znany i popularny wśród publiczności teatralnej w Polsce, w Warszawie wystawił: Cokolwiek się zdarzy, kocham się, Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku w TR Warszawa i Darkroom w Teatrze Polonia Krystyny Jandy, w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy - Made in Poland i Osobistego Jezusa, w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu natomiast Ja jestem Zmartwychwstaniem.

Małgorzata Bulanda - scenografia
Wybitna scenografka teatralna związana z Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Autorka scenografii do kilkudziesięciu przedstawień m.in. w reżyserii Jacka Głomba (np. Ballada o Zakaczawiu, Hamlet, Otello, Koriolan, Operacja Dunaj, Szaweł). Współpracowała z takimi reżyserami, jak Lech Raczak, Krzysztof Kopka, Paweł Kamza, Waldemar Krzystek czy Przemysław Wojcieszek. Jej prace były wielokrotnie nagradzane i prezentowane na światowych wystawach scenografii teatralnej.

Contemporary Noise Quintet/Kuba Kapsa - muzyka
Nowe wcielenie kultowego, znanego na świecie zespołu Something Like Elvis założonego przed dekadą przez braci Bartka i Kubę Kapsów. Muzyka Contemporary Noise Quintet to połączenie jazzu, improwizacji i muzyki filmowej w nowoczesnym, autorskim wydaniu. Dotychczas wydane płyty: jako Something Like Elvis: Personal Vertigo, Shape, Cigarrette Smoke Phantom, jako Contemporary Noise Quintet: Pig Inside the Gentelman. Będzie to debiut teatralny tej formacji.

Jakub Kijowski - światło
Operator filmowy, absolwent łódzkiej „Filmówki". Autor zdjęć do filmów krótkometrażowych (m.in. Moje miejsce w reż. Leszka Dawida, nagroda operatorska na Światowym Festiwalu Filmów Studenckich Young Cinema Art). Operator kamery przy filmach Kameleon w reż. Janusza Kijowskiego, Doskonałe popołudnie w reż. Przemysława Wojcieszka, Chłopiec na galopującym koniu w reż. Adama Guzińskiego. W teatrze zadebiutował, ustawiając światło do spektaklu Ja jestem Zmartwychwstaniem w reż. Przemysława Wojcieszka w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Występują: Paulina Chapko (PWST), Anna Ilczuk, Alicja Kwiatkowska, Halina Rasiakówna, Helena Sujecka (PWST), Wiesław Cichy, Marcin Czarnik, Mirosław Haniszewski, Adam Szczyszczaj, Mariusz Zaniewski oraz zespół Contemporary Noise Quintet.


Prapremiera w Teatrze Polskim we Wrocławiu (Scena na Świebodzkim) - 5 X 2007

Więcej: www.zasnij.teatrpolski.wroc.pl

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną