Patronaty

80. urodziny Güntera Grassa w Gdańsku

Pisarze i ich dzieła mają czasem niezwykłą moc sprawczą. Jak James Joyce wprowadził ongi Dublin na literackie salony świata, tak Günter Grass uczynił to z Gdańskiem. 16 października 1927 roku miasto było świadkiem przyjścia na świat przyszłego Noblisty. Dziś fetuje osiemdziesiątą rocznicę urodzin swojego wybitnego Obywatela.

Fetuje na wiele sposobów:

LITERACKO..
Gdańsk zwiedzać można z książkami Grassa w ręku. Dzielnica Wrzeszcz na każdym kroku pozwala odkryć ów „wrzeszczański kosmos", znany z Jego powieści. Na taki spacer po Gdańsku warto się wybrać szczególnie na początku października, gdy atmosfera Grassowska będzie w grodzie nad Motławą szczególnie intensywna. W wędrówce warto wesprzeć się niezwykłym przewodnikiem „Gdańsk według Güntera Grassa", prowadzącym  śladami bohaterów powieści znanego gdańszczanina.

INTELEKTUALNIE...
Kilkunastoletniemu Grassowi, podobnie jak milionom młodych mężczyzn i kobiet, historia zafundowała bolesny kurs przyspieszonego dojrzewania. Doświadczenia wojenne pisarza wywarły nań piętno równie mocne, co później wytrwała praca na rzecz zasypywania dramatycznych podziałów. Właśnie pamięci i przebaczeniu w stosunkach polsko-niemieckich poświęcona będzie debata na Uniwersytecie Gdańskim w dniu 4 października z udziałem Lecha Wałęsy, Richarda von Weizsäckera, prof. Stefana Mellera oraz samego pisarza. Równolegle naukowcy, Polacy i Niemcy, będą zastanawiać się nad fenomenem twórczości Grassa.

TEATRALNIE...
Od książek wszystko się zaczęło i to one są najważniejsze. Nadbałtyckie Centrum Kultury przez cztery kolejne dni proponować będzie nie lada gratkę - spotkanie z najnowszą, głośną książką noblisty. Fragmenty „Przy obieraniu cebuli" czytać będzie gdański aktor Jerzy Kiszkis.

Z kolei najsławniejszą powieść, „Blaszany bębenek", z sukcesem sfilmowaną przez Volkera Schlöndorffa, obejrzeć będzie można tym razem na scenie. - Przy adaptacji powieści dwa pytania towarzyszyły mi niemal bez przerwy. Pierwsze dotyczyło relacji: powieść i film. Co zrobić z tymi węgorzami? A co zrobić z Oskórkiem i ostatecznie kto zagra Olbrychskiego? - tak na pierwszej próbie sztuki mówił reżyser Adam Nalepa. Już poważniej pytał następnie: - Co „Blaszany bębenek" może powiedzieć widzom dziś? Jak sam odpowiedział na te pytania, dowiedzą się 6 października widzowie w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

FILMOWO I MUZYCZNIE...
„Blaszany bębenek" to bynajmniej nie jedyne dzieło noblisty przeniesione na duży ekran. Będzie można się o tym przekonać w trakcie przeglądu filmów na motywach powieści Güntera Grassa, który odbędzie się 6 października w kinie Neptun. Dzień wcześniej,  5 października,  poprzedzi go emisja filmu dokumentalnego RFN, autorstwa Sigruna Matthiesena i Nadji Frenz:  Günter Grass - poeta niewygodny. Tego samego dnia wieczorem w Kościele św. Jana muzyczne wydarzenie bez precedensu: znakomity jazzman i saksofonista Mikołaj Trzaska zagra wyjątkowy koncert dla jubilata. Wyjątkowy, bo towarzyszyć będzie mu gwiazdorski zespół polsko - niemiecki, stworzony specjalnie na tą okazję!

...ALE PRZEDE WSZYSTKIM MAGICZNIE
Atrakcji zaplanowano wiele. Odbędzie się wernisaż wystawy Günter Grass, Albrecht Dürer, Ryszard Stryjec - między symbolem a rzeczywistością oraz ekspozycji najnowszych rzeźb i grafik podarowanych przez Artystę Miastu, a także premiera Kalendarza Grassowskiego 2008.

To pierwsze tak uroczyste spotkanie gdańszczan z dziełami Noblisty. Najważniejsze jednak, że towarzyszyć temu wszystkiemu będzie niezwykła atmosfera. To spotkanie pozwoli bowiem zanurzyć się w magii Grassowskiego świata, w magii Jego Gdańska.
 

 

  

Szczegółowy program wydarzenia na: http://www.gdansk.pl/
 

Patronat medialny:
Onet.pl, Gazeta Wyborcza, Trójka, Polityka, Radio Gdańsk

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną