Patronaty

Bielska Zadymka Jazzowa

POLITYKA poleca Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa.

Bielska Zadymka Jazzowa powstała w 1999 roku jako rozszerzenie koncertowej działalności "Piwnicy Zamkowej", klubu artystycznego prowadzonego przez Stowarzyszenie Sztuka Teatr. Szybko stała się jedną z ważniejszych imprez tego rodzaju w Polsce.

Niepowtarzalna atmosfera festiwalu, gwiazdy światowego jazzu przyjeżdżające do Bielska-Białej na jedyne koncerty w kraju, a często w Europie, to magnes przyciągający fanów tej muzyki z całej Polski i z zagranicy. Co roku mają oni okazję uczestniczyć w kilkunastu koncertach, które odbywają się zarówno w stylowych wnętrzach Teatru Polskiego, jak i w Galerii Sfera czy wreszcie w schronisku na Szyndzielni (1026 m npm).

W dotychczasowych dziewięciu edycjach festiwalu wystąpiło 445 wykonawców z 24 krajów. Wśród nich legendy jazzu z USA: Hank Jones, All Foster, Charlie Haden, Yellowjackets, Joe Lovano, Terence Blanchard, Kevin Mahogany, Roy Hargrove, David Murray; z Europy: Henri Texier, Arild Andersen, Till Broenner, Richard Galliano, Nils Petter Molvaer, Roberta Gambarini, Saskia Laroo; i Polski: Jan Ptaszyn Wróblewski, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Ewa Bem, Anna Maria Jopek oraz wielu innych.

Wielką atrakcją Zadymki są również nocne jam sessions w "Piwnicy Zamkowej", podczas których młodzi muzycy mają okazję zagrać z gwiazdami. Do historii festiwalu przeszły już jamy z udziałem Urszuli Dudziak, Michała Urbaniaka, David'a Murray'a, Roy'a Hargrove'a, Terence'a Blanchard'a czy Joe Lovano. Takich nazwisk nie powstydziłby się żaden klub jazzowy na świecie.

Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie Sztuka Teatr przy współpracy z Gminą Bielsko-Biała oraz współorganizatorami, sponsorami i partnerami imprezy. Od pięciu lat Zadymka zyskała stałego głównego sponsora - koncern paliwowy Grupę LOTOS S.A. co spowodowało dynamiczny rozwój imprezy i zaowocowało zmianą nazwy na: LOTOS Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa.

Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa w ankiecie czytelników miesięcznika Jazz Forum kolejny raz została uznana za jedno z najważniejszych wydarzeń jazzowych w naszym kraju.

Więcej na stronie: www.zadymka.pl

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną