Patronaty

Aukcja pisanek - Malowane nadzieją

Już po raz siódmy Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej organizuje pod hasłem „Malowane Nadzieją' wystawę i charytatywną aukcję artystycznych pisanek wykonanych na strusich wydmuszkach.

Do tego dosyć karkołomnego pomysłu udaje się jednak bez problemów namówić wielu artystów, zarówno bardzo znanych z dużym dorobkiem artystycznym jak i studentów ASP.

Na wystawie można zobaczyć pisanki autorstwa m.in. prof. Magdaleny Abakanowicz, Jana Kantego Pawluśkiewicza, prof. Wiesława Garbolińskiego, prof. Andrzeja Bartczaka. Danuta Muszyńska umieszcza na jajku charakterystyczne dla siebie portrety dzieci. Stasys Eidrigevicius, który po raz pierwszy w życiu malował na strusiej wydmuszce, tak się tym zainteresował, że poprosił o kilka wydmuszek na przyszłość, gdyż będzie chciał na nich jeszcze tworzyć.

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się prace satyryków: Andrzeja Mleczki czy Edwarda Lutczyna , jajka jubilerskie oraz ikony, które co roku wykonuje na jajku Katarzyna Kincel-Ossoliński, restauratorka ikon mieszkająca w Berlinie. W treści i formie nawiązują one do prawosławnej tradycji tworzenia i obdarowywania się pisankami.

Na tegorocznej wystawie zobaczymy też m.in. dwa zegary (oczywiście punktualnie wskazujące godzinę), srebrny dzbanek, lampę naftową oraz jajka „ażurowe" wymagające od twórcy niezwykłej precyzji i cierpliwości. Nowatorstwo w spojrzeniu na pisankę prezentują studenci ASP. Sympatycy sportu, będą mogli wylicytować jajko z autografami kadry polskich i chińskich siatkarzy.

Pod młotek trafi też 9 obrazów podarowanych na szczytny cel. Wszystkich prac będzie w tym roku ok. 60. Będzie je można oglądać w Galerii Festiwalowej (Plac Wolności 5) od 4 do 17 marca w godz. poniedziałek - piątek w godz. 9.00-17.00; sobota - niedziela w godz. 10.00-16.00 .

Licytacja odbywa się w dwutorowo: 20 prac JUŻ JEST WYSTAWIONYCH na www.eBay.pl/charytatywnie, 40 jaj + 9 obrazów trafi na aukcję 18 marca w Grand Hotelu w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 72. Rozpoczęcie o godz. 18.00.

Całkowity dochód przeznaczony jest na organizację turnusów wypoczynkowo - rehabilitacyjnych dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

Więcej na www.pisanki.art.pl

Organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej (www.niesprawni.pl).

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną