Patronaty

Wystawa pamięci Józefa Szajny w Galerii Studio w Warszawie

Wystawa pamięci Józefa Szajny w Galerii Studio w Warszawie

 

Wystawa, która początkowo miała uświetnić wielki jubileusz  prof. Józefa Szajny (w 2007 r. obchodził 85-lecie urodzin i 60-lecie pracy twórczej), obecnie staje się wyrazem hołdu pośmiertnego.
Wystawa czynna będzie od 20 październiak do 16 listopada, Galeria Studio przy Teatrze Studio, pl. Defilad 1 w Warszawie
Wystawa będzie miała charakter dokumentacyjny, koncentrując się na sztuce akcji oraz nowych wtedy mediów (film, wideo). Składać się będą na nią fotografie, druki, filmy oraz kilka prac z nurtu foto-medialnego reprezentujące twórczość formatywną wobec istotnych wątków sztuki współczesnej.  Przygotowane na potrzeby wystawy powiększenia  z zachowanej dokumentacji, tablice z archiwalnymi afiszami oraz inne eksponaty wzbogacą zbiory Galerii budowane od ponad 35 lat i będą mogły być ponownie wykorzystywane. Wystawa jest  próbą oddania ducha działalności Galerii w latach, kiedy instytucją kierował prof. Szajna, nie zaś jej naukowym opracowaniem. 
Celem wystawy jest, poprzez przypomnienie pionierskiego okresu działalności Galerii Studio, oddanie hołdu twórcy placówki, w której Galeria mogła się rozwijać oraz promować postawy i wątki interdyscyplinarne, bądź nowe, nie mające precedensu w praktyce wystawienniczej tamtych lat. Będzie to zarazem próba powrotu do źródeł i podkreślenie nowego programu Galerii, zmierzającego do ponownego stworzenia znaczącego miejsca prezentacji i promocji współczesnej sztuki.
Koncepcja wystawy, powstała jeszcze za życia Profesora i w porozumieniu z nim, uwzględnia zaprezentowanie, przy użyciu dokumentacji i filmów, wizualnego teatru Jozefa Szajny jako niezbędnego pendant do ekspozycji poświęconej Galerii. Wystawa w dużej części będzie opierać się na zachowanej dokumentacji fotograficznej (m.in. z archiwum Stefana Okołowicza) i to w postaci powiększeń, jak i prezentacji w monitorach jako slide-show.  Znajdą się na niej filmy dokumentalne oraz prace nurtu foto-medialnego, w tym ponad metrowej wielkości slajdy ze spektakli prof. Szajny, zapisy akcji artystycznych, np. działań Jerzego Kaliny a także prace Natalii LL i Zdzisława Sosnowskiego.

Wystawa czynna będzie od 20 października do 16 listopada, Galeria Studio przy Teatrze Studio, pl. Defilad 1 w Warszawie

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną