Nagroda w dziale prac naukowych i popularnonaukowych
dr hab. Bożena Szaynok za książkę “Z historią i Moskwą w tle. Polska a Izrael 1944-1968”. Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, współpraca wydawnicza: Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Nagroda w dziale prac naukowych i popularnonaukowych
dr Błażej Brzostek za książkę „Za progiem. Codzienność w przestrzeni publicznej Warszawy 1955-1970". Wydawnictwo TRIO
Nagroda w dziale wydawnictw źródłowych
prof. Marcin Kula za książkę “Autoportret rodziny X. Fragment żydowskiej Warszawy lat międzywojennych”. Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne
Członkowie Jury
- profesor Juliusz Bardach
- profesor Jerzy Holzer
- profesor Jerzy Tomaszewski
- profesor Feliks Tych
- profesor Wojciech Wrzesiński
- dr Marcin Zaremba
- red. Marian Turski
Zwycięzcom gratulujemy!
Nagrody Historyczne to najstarsza przyznawana w Polsce nagroda dla książki historycznej. Kiedy redakcja Polityki powoływała je w 1959 r., podkreślała, że mają to być nagrody dla publikacji najnowszej historii Polski. Nagrody ogłaszano co roku, za wyjątkiem dwukrotnej przerwy: raz w latach siedemdziesiątych, gdy władze PRL zawiesiły tę nagrodę, ponieważ redakcja nie uległa naciskowi, by zmienić kandydatów do nagrody oraz jurorów, po raz drugi – w latach 1981 i 1982, gdy "Polityka" nie chciała przyznać nagród w warunkach stanu wojennego.
Od samego początku "opiekunem" redakcyjnym Nagrody jest red. Marian Turski. Wśród laureatów tej nagrody znaleźli się m.in. Władysław Bartoszewski, Andrzej Garlicki, Andrzej Paczkowski, Franciszek Ryszka, Janusz Tazbir, Marian Brandys, Jacek Kuroń, Daniel Beauvois, Mieczysław F. Rakowski i Jerzy Eisler. W roku ubiegłym Nagrody Historyczne „Polityki” odebrali prof. Jerzy Eisler za książkę „Polski rok 1968” (IPN) oraz dr Krzysztof Persak za książkę „Sprawa Henryka Hollanda” (IPN oraz ISP), a II Nagrodę – dr hab. Krzysztof Buchowski za książkę „Litwomani i polonizatorzy. Mity, wzajemne postrzeganie i stereotypy w stosunkach polsko-litewskich w pierwszej połowie XX w.” (Wyd. Uniwersytetu w Białymstoku).
To już druga impreza organizowana przez "Politykę" (po Salonie POLITYKI "Zielone technologie dla klimatu" 19 listopada), w której mogli uczestniczyć internauci. Transmisję w internecie obejrzeliśmy dzięki uprzejmości firmy TransmisjeOnline.pl.
Kontakt dla redakcji
Dominika Nowak
Dział Promocji Tygodnika POLITYKA
d.nowak@polityka.com.pl , tel. (022) 451 62 02.
ul. Słupecka 6, 02-309 Warszawa