Patronaty

Nagrody Historyczne "Polityki" przyznane

W środę, 3 grudnia już po raz 47. przyznano Nagrody Historyczne 'Polityki'. Uhonorowano równorzędnie trzech laureatów . Relacja z uroczystości wręczenia nagród zostanie opublikowana w numerze 50. 'Polityki' (10 grudnia)

Nagroda w dziale prac naukowych i popularnonaukowych

dr hab. Bożena Szaynok za książkę “Z historią i Moskwą w tle. Polska a Izrael 1944-1968”. Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, współpraca wydawnicza: Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Nagroda w dziale prac naukowych i popularnonaukowych

dr Błażej Brzostek za książkę „Za progiem. Codzienność w przestrzeni publicznej Warszawy 1955-1970". Wydawnictwo TRIO

Nagroda w dziale wydawnictw źródłowych

prof. Marcin Kula za książkę “Autoportret rodziny X. Fragment żydowskiej Warszawy lat międzywojennych”. Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne

Członkowie Jury

  • profesor Juliusz Bardach
  • profesor Jerzy Holzer
  • profesor Jerzy Tomaszewski
  • profesor Feliks Tych
  • profesor Wojciech Wrzesiński
  • dr Marcin Zaremba
  • red. Marian Turski

Zwycięzcom gratulujemy!

Nagrody Historyczne to najstarsza przyznawana w Polsce nagroda dla książki historycznej. Kiedy redakcja Polityki powoływała je w 1959 r., podkreślała, że mają to być nagrody dla publikacji najnowszej historii Polski. Nagrody ogłaszano co roku, za wyjątkiem dwukrotnej przerwy: raz w latach siedemdziesiątych, gdy władze PRL zawiesiły tę nagrodę, ponieważ redakcja nie uległa naciskowi, by zmienić kandydatów do nagrody oraz jurorów, po raz drugi – w latach 1981 i 1982, gdy "Polityka" nie chciała przyznać nagród w warunkach stanu wojennego.

Od samego początku "opiekunem" redakcyjnym Nagrody jest red. Marian Turski. Wśród laureatów tej nagrody znaleźli się m.in. Władysław Bartoszewski, Andrzej Garlicki, Andrzej Paczkowski, Franciszek Ryszka, Janusz Tazbir, Marian Brandys, Jacek Kuroń, Daniel Beauvois, Mieczysław F. Rakowski i Jerzy Eisler. W roku ubiegłym Nagrody Historyczne „Polityki” odebrali prof. Jerzy Eisler za książkę „Polski rok 1968” (IPN) oraz dr Krzysztof Persak za książkę „Sprawa Henryka Hollanda” (IPN oraz ISP), a II Nagrodę – dr hab. Krzysztof Buchowski za książkę „Litwomani i polonizatorzy. Mity, wzajemne postrzeganie i stereotypy w stosunkach polsko-litewskich w pierwszej połowie XX w.” (Wyd. Uniwersytetu w Białymstoku).

To już druga impreza organizowana przez "Politykę" (po Salonie POLITYKI "Zielone technologie dla klimatu" 19 listopada), w której mogli uczestniczyć internauci. Transmisję w internecie obejrzeliśmy dzięki uprzejmości firmy TransmisjeOnline.pl.

 

Kontakt dla redakcji

Dominika Nowak

Dział Promocji Tygodnika POLITYKA

d.nowak@polityka.com.pl , tel. (022) 451 62 02.  

ul. Słupecka 6, 02-309 Warszawa

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną