Patronaty

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, jest jednym z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce. Jego założeniem jest dyskusja o kondycji współczesnego teatru. Nazwa festiwalu podkreśla różnorodność repertuaru, którego spektrum sytuuje się od form klasycznych po najnowsze eksperymenty sceniczne. Głównym celem Festiwalu jest przybliżenie publiczności najnowszych propozycji polskiego teatru. Niezależnie od formy, spektakle festiwalowe dotykają najważniejszych kwestii trwale wpisanych w obszar zainteresowań teatru.

Jubileuszowa XV edycja festiwalu rozpocznie się 26 lutego i potrwa do 22 marca. Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu jest estetyka współczesnego teatru. Na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi zaprezentowany zostanie m.in. spektakl Sprawa Dantona Stanisławy Przybyszewskiej z Teatru Polskiego we Wrocławiu w reżyserii Jana Klaty. Kolejnym wydarzeniem festiwalu będą Anioły w Ameryce Tony'ego Kushnera w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego z TR Warszawa. W rolach głównych zobaczymy Andrzeja Chyrę, Maję Ostaszewską, Macieja Stuhra, Magdalenę Cielecką, Jacka Poniedziałka i Stanisławę Celińską.
Wydarzenia towarzyszące XV Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych:
- 26 lutego - otwarcie wystawy „Twarze Festiwalu". Wystawa fotografii dokumentująca piętnastolecie Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi umieszczona na planszach przed Urzędem Miasta Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 104
- 26 lutego- otwarcie wystawy dotyczącej twórczości teatralnej Edwarda Kłosińskiego. Wystawa prezentuje sylwetkę i pracę teatralną Edwarda Kłosińskiego - reżysera świateł wielu wybitnych spektakli. Na wystawę składają się fotosy ze spektakli m.in. Teatru Narodowego w Warszawie, Teatru Nowego w Poznaniu, Teatru Powszechnego w Warszawie, Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Polonia w Warszawie.
- 2 marca od godz. 12.00 - panel dyskusyjny pt. „Estetyka współczesnego teatru" z udziałem teoretyków, praktyków i krytyków teatralnych prowadzony przez dr Dominikę Łarionow. Panel odbędzie się w foyer Teatru Powszechnego.
- 14-15 marca - przegląd filmów Edwarda Kłosińskiego zorganizowany przez prof. Marię Kornatowską w Muzeum Kinematografii w Łodzi. 16 marca godz. 16.00 - odsłonięcie gwiazdy Edwarda Kłosińskiego w łódzkiej Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej. 16 marca godz. 17.00 - spotkanie poświęcone twórczości filmowej Edwarda Kłosińskiego prowadzone przez Marię Kornatowską z udziałem reżyserów światła, operatorów i reżyserów. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Szczegóły na: www.powszechny.pl

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną