Wystawa „Bauhaus XX-XXI. Dziedzictwo wciąż żywe" w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie
Dokładnie w 90. rocznicę powstania szkoły projektowania Bauhaus, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na wystawę, której celem jest m.in. udowodnienie, że dziedzictwo i myśl tej szkoły jest nadal bardzo aktualne.

Wiosną 1919 r. w swoim manifeście Walter Gropius napisał: „Chcemy stworzyć jasną, organiczną architekturę (...) nie obciążoną kłamliwymi fasadami i sztuczkami. Chcemy architektury przystosowanej do naszego świata maszyn". Tak powstała słynna szkoła projektowania, z którą związani byli najwybitniejsi architekci i designerzy  XX wieku. Dwanaście najważniejszych przykładów architektury Bauhausu (zbudowanych przed 1933 rokiem, tak znanych jak: Szkoła Bauhausu, Osiedle Dessau-Törten, willa Tugendhatów, Niemiecki Pawilon  z Wystawy Światowej w Barcelonie) zestawionych zostało z dwunastoma współczesnymi realizacjami kontynuującymi idee i język formalny Bauhausu w architekturze i designie.
Prezentacja współczesnych fotografii budowli Bauhausu autorstwa wybitnego amerykańskiego fotografika Gordona Watkinsona wzbogacona została także o materiały historyczne. Wystawę dopełniają projekty i zdjęcia uznanych współczesnych architektów, takich, jak: Sauerbruch Huston, Werner Sobek i Wingårdhs.

Na ekspozycji znajdują się również - zaprojektowane  przez artystów Bauhausu - meble i przedmioty użytkowe, które do dzisiaj produkowane są przez takie firmy jak Knoll, Tecnolumen i Thonet. Widzowie zobaczą m.in. meble projektu Marcela Breuera, Marta Stama, Ludwiga Mies van der Rohe i Josepha Albersa oraz lampy autorstwa Marianne Brandt, Hansa Przyrembla i Wilhelma Wagenfelda.
Wystawa przygotowana została we współpracy z Foto+Synthesis. Partnerem wystawy jest Goethe Institut Krakau.

Program towarzyszący wystawie składał się będzie z wykładów, dni otwartych oraz warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży (szczegółowy program w załączniku).

Wystawa objęta jest patronatem UNESCO, przygotowana została ramach inicjatywy „Germany - Land of Ideas". Wsparta została przez: Foreign Federal Agency, Goethe-Institut, Moelven, Sky-Frame, Alien Skin, Canson, Knoll, Picto, Tecnolumen, and Thonet.

Wystawę można oglądać w Galerii  Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 25. Wystawa czynna od 8 maja do 5 lipca 2009.

Patronat medialny: POLITYKA, RZECZPOSPOLITA, ARCHITEKTURA - MURATOR, TVP KULTURA, AMS, Sztuka.pl - Gazeta Antykwaryczna, Polski Portal Kultury O.pl
Partnerzy: Empik, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Galeria Kazimierz

Szczegóły na: www.mck.krakow.pl

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną