Patronaty

19. edycja krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej od 27 czerwca do 5 lipca w Krakowie

Tegoroczny Festiwal stara się pokazać zupełnie inną twarz kultury żydowskiej. Będzie dużo kultury sefardyjskiej, kultury Diaspory, ukazujących, jak wciąż dynamiczna i kreatywna jest współczesna kultura żydowska, jednocześnie pozostając wierną odwiecznej tradycji.

 

Spotkanie kultur odbędzie się już podczas Koncertu Kantorów. Oprócz śpiewu kantorów aszkenazyjskich: Moshe Schulhoffa (USA) oraz Yaacova Lemmera (USA), w Synagodze Tempel zabrzmią pieśni liturgii sefardyjskiej w wykonaniu kantora Emila Zrihana (Izrael) - zwanego „marokańskim skowronkiem' (niedziela, 28 czerwca, godz. 19.00). Kantora Zrihana i jego zespół można będzie usłyszeć również w osobnym koncercie, prezentującym bogactwo muzyki andaluzyjskiej, łączącej w sobie piękno muzyki żydowskiej, arabskiej, i chrześcijańskiej (poniedziałek, 29 czerwca, godz. 22.00).

Śpiew chasydzki to jedna z unikatowych odmian muzyki żydowskiej. Kantor Benzion Miller wraz ze swoją rodziną zaprosi wszystkich, aby wziąć udział w prawdziwym chasydzkim tiszu - modlitewnym, rozśpiewanym spotkaniu z cadykiem. (czwartek, 2 lipca, godz. 22.00). Jak w minionych latach, nowe i stare pieśni i piosenki w duchu klezmerskim zaprezentuje wraz ze swoim zespołem Leopold Kozłowski (niedziela, 5 lipca, godz. 19.00)

Niejako kontrapunktem dla Koncertu Kantorów będzie koncert grupy The Sway Machinery (USA), który w awangardowy, rockowo - transowy sposób, z towarzyszeniem radykalnej gitary prezentuje klasyczny repertuar kantoralny. Projekt ten to zupełnie nowa jakość w muzyce żydowskiej (czwartek, 2 lipca, godz. 19.00) W równie awangardowy sposób traktuje muzykę jidysz Daniel Kahn i jego zespół The Painted Bird (USA / Niemcy) - klezmerskie brzmienia mieszają się z poetyką kabaretu, protest-songów i stylistyką punk-rocka. (wtorek, 30 czerwca, godz. 22.00)

I jeszcze dwa koncerty muzyki klasycznej. Podczas koncertu Klasyka w południe (niedziela, 28 czerwca, godz. 12.00) Barbara Łypik-Sobaniec i Sławomir Cierpik oddadzą hołd wybitnemu kompozytorowi Ernestowi Blochowi. Wirtuozerski brytyjski sekstet Fretwork, grający na renesansowych i elżbietańskich wiolach, zaprezentuje żydowską muzykę dworską z XVII wieku, ale również współczesne kompozycje do nich się odwołujące, na nowo je interpretujące - głównie kompozycje Orlando Gougha. (wtorek, 1 lipca, godz. 19.00).

Kulminacją Festiwalu jest sobotni, 7-godzinny koncert Szalom na Szerokiej.  Czekają wielkie niespodzianki. Pierwsza z nich to jedna z formacji Rafaela Rogińskiego - Cukunft, która na nowo interpretuje chasydzką muzykę weselną. Grają ją na weselach, ale i w salach koncertowych, klubach, starając się przełożyć klasyczny, tradycyjny styl grania na język awangardy muzycznej, zachowując jednakże oryginalny - radosny i taneczny - charakter tej muzyki. Kolejną gwiazdą na Szerokiej będzie zespół, który jak mało który potrafi ubrać muzykę żydowską (i nie tylko) z Bałkanów w nowoczesne bity, połączyć ludowe pieśni ukraińskie z funkowym rytmem, chasydzkim nigunom nadać jeszcze bardziej transowego, basowego klubowego brzmienia, rozpalić publiczność do białości i pokazać, jak bardzo umowne są granice konwencji i pokazać, że są one jedynie po to, by je łamać.


Szczegółowy program na www.jewishfestival.pl


Sprzedaż biletów rozpocznie się 15 czerwca 2009 roku w Cheder Cafe, ul. Jóżefa 36 (wejście od ulicy Jakuba).

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną