"Nowa miłość. Wiersze prawie wszystkie" Agnieszki Osieckiej
Po 12 latach od śmierci Agnieszki Osieckiej pojawił się pierwszy tak obszerny tom zebranych poezji tej znakomitej i odkrywanej przez kolejne pokolenia Poetki.

Nowa miłość. Wiersze prawie wszystkie - ukazują się w dwóch tomach nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka w ramach dużej serii dzieł zebranych Osieckiej. Autorem antologii i wstępu jest dr Jarosław Klejnocki.


W zbiorze zgromadzone są zarówno teksty, które ukazywały się w niewielkich tomikach redagowanych przez Osiecką w latach 60., 70. i 80., jak i wiersze nigdy dotąd niepublikowane, a odkryte podczas pracy Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej nad katalogowaniem archiwum Autorki. Czytelnik znajdzie tu też teksty piosenek, których Osiecka była mistrzynią.
W wielu tekstach słychać typowe dla Osieckiej poczucie humoru, gry językowe, elementy zabawy, ale i nuty sentymentalne. Konsultantami przy wyborze wierszy w tomie Nowa miłość byli: Magda Umer, Jan Borkowski oraz rodzina Poetki.


Czytelnicy znajdą tu wiersze z okresu studiów Osieckiej, podczas których poetka była pod wpływem kolegów z Studenckiego Teatru Satyryków, wiersze pisane podczas podróży do rodziny w Anglii i USA, wiersze nawiązujące do tradycji romantycznej, ludowej (Tańce polskie), skamandryckiej, wiersze bardzo osobiste traktujące o samotności, zagubieniu, Bogu, potrzebie miłości, i te ostatnie, które mówią o lęku przed śmiercią.W wielu tekstach słychać typowe dla Osieckiej poczucie humoru, gry językowe, elementy zabawy, ale i nuty sentymentalne. Konsultantami przy wyborze wierszy w tomie Nowa miłość byli: Magda Umer, Jan Borkowski oraz rodzina Poetki.

Więcej informacji o Agnieszce Osieckiej na stronie www.okularnicy.org.pl

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną