„Amerykański sen" w Muzeum Narodowym w Krakowie
„Ameryka, Ameryka..' to jeden z największych projektów muzealnych w Polsce - obejmuje sześć wystaw oraz bogaty, interdyscyplinarny program edukacyjny, realizowany nie tylko w przestrzeni muzealnej, ale przede wszystkim w przestrzeni miasta.

 

 

Wystawa „Amerykański sen" będąca najważniejszym elementem projektu, zorganizowana w dziewięćdziesiątą rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych Polska - USA, jest przedsięwzięciem artystyczno-edukacyjnym. Jego ideą jest pokazanie osób, zjawisk i pojęć związanych z kulturą amerykańską, które były ważne dla pokoleń Polaków przeżywających swoją młodość w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, w realiach PRL-u i jego propagandy politycznej. Prezentuje nie tylko dzieła sztuki, lecz również instalacje, projekcje filmowe, w tym dokumenty, fotografie wielkoformatowe oraz specjalnie dla tego projektu stworzone ścieżki dźwiękowe.

Najcenniejszą część wystawy stanowi, po raz pierwszy w Polsce prezentowany, zespół prac fotorealistów amerykańskich. Ich obrazy są oknem na amerykańską rzeczywistość w jej najbardziej typowych i charakterystycznych przejawach. „Ojcem" amerykańskiego fotorealizmu jest marszand i kolekcjoner nowojorski Louis K. Meisel, który w 1969 roku otworzył w Soho na Manhattanie galerię promującą przede wszystkim obrazy fotorealistów. Także on stworzył termin „fotorealizm" oraz sformułował teorię i założenia tego kierunku.

Pokazanych zostanie czterdzieści jeden prac dwudziestu najwybitniejszych fotorealistów: Ralpha Goingsa, Richarda Estesa, Roberta Cottinghama, Roberta Bechtle'a i innych. Dzieła ich nigdy nie były prezentowane w Polsce.

Wystawie towarzyszą dwie szczególne publikacje:

  • zawierający około 300 haseł leksykon osób i pojęć związanych z wystawą
  • album prezentowanych dzieł, opatrzony tekstami na temat fotorealizmu, jego historii i zagadnień technicznych oraz notami katalogowymi i glosami przybliżającymi prace.

Ekspozycji towarzyszy program edukacyjny, który będzie realizowany nie tylko na terenie Muzeum, ale również w tak znanych i popularnych miejscach, jak: klub Alchemia, galeria Pauza, kino Mikro, klub Lokator i wiele innych.

Wystawę oglądać można od 2 lipca do 4 października 2009 r., w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie przy al. 3 Maja 1.

Organizatorzy wystawy: Muzeum Narodowe w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Louis K. Meisel Gallery, Nowy York

Tygodnik Polityka jest patronatem medialnym wystawy.

Szczegóły na www.amerykanski-sen.pl

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną