Patronaty

Filmy z całego świata na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym ERA NOWE HORYZONTY

Filmy z całego świata na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym ERA NOWE HORYZONTY

W programie tegorocznej edycji zostanie pokazanych około 550 filmów z 45 krajów w 11 dni (w tym 250 filmów pełnometrażowych na ponad 600 seansach). 150 z nich będzie miało polskie premiery podczas festiwalu.

Festiwal rozpocznie się 23 lipca i potrwa do 2 sierpnia.

Festiwal otworzy austriacki film Michaela Haneke "Biała wstążka", nagrodzony w tym roku Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Wrocławski pokaz będzie polską premierą filmu. Drugim filmem, który zostanie pokazany w dniu otwarcia festiwalu będzie "Nimfa", prezentowany w sekcji "Inne spojrzenie" tegorocznego Cannes, w reżyserii Pen-ek Ratanaruanga, jednego z czołowych przedstawicieli nowej fali kina tajskiego.
 
Filmem zamknięcia festiwalu będzie tegoroczny zdobywca 7 Cezarów - prestiżowych nagród Francuskiej Akademii Filmowej, francusko-belgijski film "Serafina" Martina Provosta, historia prostej kobiety o niezwykłym talencie, która staje się gwiazdą świata sztuki.
 
Wydarzeniem festiwalu będzie pokaz najnowszego obrazu Pedro Almodovara "Przerwane objęcia". Hiszpański reżyser, którego kilka poprzednich filmów miało polskie premiery na ENH, zaproponował festiwalowi pokaz swojej najnowszej produkcji z Penelope Cruz w roli głównej, razem z jednym z jego ulubionych filmów, który inspirował go podczas prac nad Przerwanymi objęciami. To brytyjski film "Noc i miasto" w reżyserii Julesa Dassina.

Najważniejszą, najbardziej emocjonującą częścią festiwalu są konkursy.

Międzynarodowy Konkurs NOWE HORYZONTY to wybór 14 premierowych, osobistych, często prowokacyjnych filmów z całego świata. W tegorocznym programie znalazły się m.in. francuski film J"ezioro" - mroczna archetypiczna opowieść Phillipe'a Grandrieux, twórcy znanych nowohoryzontowej publiczności "Sombre" i "La vie nouvelle" oraz "Helen" - błyskotliwy pełnometrażowy debiut brytyjskiego teamu Joe Lawlor / Christine Molly. Kolejnym brytyjskim filmem będzie wielokrotnie już nagradzany debiut filmowy słynnego artysty wizualnego Steve`a McQueena "Głód". Rosyjski reżyser Ivan Vyrypayev zaprezentuje swoj najnowszy film "Tlen" z Karoliną Gruszka w gównej roli. "Iréne" to najnowszy kreacyjny film dokumentalny francuskiego mistrza Alaina Cavaliera. Amerykański "Mock up on Mu" artysty i performera Craiga Baldwina - skompilowany z fragmentów komercyjnych filmów sf z lat 50., 60. i 70., jest jednym z najbardziej elektryzujących przykładów kina found-footage ostatnich lat.

W tym roku po raz pierwszy odbędzie się Międzynarodowy Konkurs FILMÓW O SZTUCE. To 12 pełnometrażowych, autorskich dokumentów, zainspirowanych różnymi dziedzinami i kierunkami w sztuce dawnej i współczesnej. W Konkursie NOWE FILMY POLSKIE pokazanych zostanie 13 powstałych w ostatnim roku filmów fabularnych. "Handlarz cudów" zrealizowany przez Bolesława Pawicę i Jarosława Szodę, Hel Kingi Dębskiej oraz Las Piotra Dumały będą miały na festiwalu światowe premiery. Galerianki Katarzyny Rosłaniec oraz Moja krew Marcina Wrony czekają na premierę kinową. Część z nich znana jest już z kin: Jeszcze nie wieczór Jacka Bławuta, Rysa Michala Rosy, Nieruchomy poruszycie Łukasza Barczyka czy 33 sceny z życia Małgorzaty Szumowskiej.

Tegoroczny festiwal upłynie pod znakiem kinematografii szwedzkiej. Będzie ją reprezentować najnowsze kino szwedzkie i retrospektywa słynnego, a zupełnie nieznanego w Polsce klasyka Jana Troella (m.in.: dwuczęściowa saga filmowa Emigranci i Osadnicy), twórcy totalnego - reżysera, scenarzysty, autora zdjęć i montażysty.

Drugim narodowym odkryciem festiwalu będzie kino kanadyjskie, obejrzymy kilkanaście najnowszych, zrealizowanych po 2000 roku produkcji z tego kraju. Swoją retrospektywę będzie miał znany kanadyjski ekscentryk i surrealista Guy Maddin.

Zobaczymy też ułożony przez węgierskich krytyków filmowych program, pokazujący osiągnięcia węgierskiej nowej fali z końca lat 60. i początku 70., w tym mini-retrospektywę Miklósa Jancsó.

Odbędzie się także retrospektywa jednego z najczęściej nagradzanych na świecie reżyserów autorskiego kina, kontrowersyjnego Tsai Ming-Lianga z Tajwanu. Rozpięty pomiędzy przestrzenią a czasem, melancholią ducha a zmysłowością ciała, Ming-Liang tworzy niejednoznaczne opowieści o samotności w zatłoczonych, azjatyckich metropoliach.
Bohaterami tegorocznych polskich retrospektyw będą: mentor wielu pokoleń młodych filmowców, klasyk Krzysztof Zanussi oraz wynalazca unikalnej nastrojowej techniki animacji, twórca głęboko egzystencjalnych, inspirowanych europejską literaturą animacji - Piotr Dumała.

Już po raz trzeci, codziennie o godz. 22.00 odbędą się pokazy na wrocławskim rynku dające możliwość obcowania z dobrym kinem w malowniczej scenerii miasta nie tylko uczestnikom festiwalu, ale również mieszkańcom Wrocławia.

Więcej informacji: www.enh.pl 

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną