Dyskusja o stanie i przyszłości polskiej kultury podczas Kongresu w Krakowie

Dyskusja o stanie i przyszłości polskiej kultury podczas Kongresu w Krakowie
Dwadzieścia lat od zapoczątkowania w Polsce fundamentalnych zmian ustrojowych, społecznych i cywilizacyjnych oraz pięć lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej w Krakowie odbędzie się Kongres Kultury Polskiej.

 

 

Kongres odbędzie od 23 do 25 września w gmachu Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W przekonaniu inicjatorów i organizatorów zjazdu, jest to odpowiedni moment na dyskusję o miejscu i roli kultury w tym historycznym procesie, na wyznaczenie nowych perspektyw jej rozwoju i określenie najważniejszych czynników determinujących pozycję kultury narodowej w zjednoczonej Europie i zglobalizowanym świecie.

O randze wydarzenia świadczy grono zaproszonych gości, będących znaczącymi przedstawicielami świata kultury i nauki oraz skład Rady Programowej, w której zasiadają: prof. Piotr Sztompka - Przewodniczący, prof. Stanisław Bereś, ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, Agnieszka Holland, dr Zina Jarmoszuk, prof. Andrzej K. Koźmiński, Jerzy Koźmiński, Michał Merczyński, Krzysztof Penderecki, prof. Maria Poprzęcka, Anda Rottenberg, prof. Andrzej Rottermund, Andrzej Wajda, Krzysztof Warlikowski, prof. Antoni Wit, prof. Edmund Wnuk-Lipiński.


Tegoroczny Kongres ma na celu podsumowanie zmian oraz debatę nad kondycją i wyzwaniami stojącymi przed kulturą, jak również podjęcie próby zdefiniowania na nowo jej misji.

W ramach obrad Kongresu Kultury Polskiej przewidziano: 5 sesji plenarnych, 26 sympozjów, odczyty raportów i referatów oraz dyskusje i spotkania. W związku z wydarzeniem opublikowany zostanie Raportu o Stanie Kultury.
Dodatkowo w ramach Kongresu przewidziano różnorodne imprezy towarzyszące takie jak: koncerty, spektakle, wystawy. Stworzono także stronę internetową www.kongreskultury.pl, która w zamyśle twórców ma stać się interaktywną platformą wymiany myśli.

Inicjatorem i Honorowym Patronem Kongresu Kultury Polskiej 2009 jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Partnerami wydarzenia zostali Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Prezydent Miasta Krakowa.
Instytucją odpowiedzialną za organizację Kongresu jest Narodowe Centrum Kultury.
Współorganizatorami są: Uniwersytet Jagielloński - będący równocześnie gospodarzem przedsięwzięcia oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Tygodnik POLITYKA jest patronem medialnym Kongresu Kultury Polskiej. 

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną