Wydawnictwa

Himalaiści, bohaterowie gór. Nowy Pomocnik Historyczny

Polityka
Od 9 września w sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny: „Himalaiści”. Galeria 40 czołowych zdobywców szczytów.

Po co? Najczęściej zadawane pytanie, które pojawia się podczas rozmowy z himalaistami, brzmi: co ich tak pociąga w niedotlenieniu i odmrożeniach na kilku tysiącach metrów nad poziomem morza? Prawie sto lat temu Brytyjczyk George Mallory zniecierpliwiony indagowaniem, po co chce trzeci raz próbować wejść na Everest, uciął: „Bo tam jest!”. Dzisiejsze odpowiedzi są zbliżone. Szwajcar Erhard Loretan (zginął w górach, podobnie jak Mallory) stwierdził: „Nigdy nie zadawałem sobie pytania, dlaczego się wspinam – tak jak nigdy nie zadawałem sobie pytania, dlaczego żyję”.

Historia wysokogórskich wspinaczek, począwszy od naukowych wypraw czasów nowożytnych aż po okres, kiedy wspinanie stało się sportem. Dlaczego himalaiści decydują się ryzykować życie? Co ich pociąga w górskiej wspinaczce? Jak wygląda dzień w bazie wysokogórskiej? Jakie trzeba mieć zdrowie, żeby móc się wspinać? Jaki sprzęt? I czy zostało jeszcze coś do zdobycia?

Berbeka, Bielecki, Bonatti, Bonington ,Carsolio, Cichy, Hajzer, Hillary, Kaltenbrunner, Kukuczka, Kurtyka, Mackiewicz, Messner, Miodowicz, Okopińska, Pustelnik, Revol, Rutkiewicz, Urubko, Wielicki i inni. Przedstawiamy galerię 40 czołowych himalaistów świata. Wśród nich wielu Polaków, zwanych często „lodowymi wojownikami”, bo lubią zdobywać ośmiotysięczniki zimą.

Pomocnik Historyczny „Himalaiści” liczy 124 strony. Można go kupić od 9 września w kioskach i na sklep.polityka.pl.

Reklama
Reklama