Kultura na weekend

Kultura na weekend. Odc. 5

Studio Ghibli na Netflixie: Co trzeba wiedzieć?

Nowe wydanie podkastu kulturalnego „Polityki” to swoisty przewodnik po japońskich animacjach Studia Ghibli, które pierwszy raz tak łatwo można oglądać w Polsce – w przeglądzie 21 tytułów! – dzięki sieci Netflix.

„Księżniczka Mononoke” czy „Spirited Away”? A może jeden z mniej znanych w Polsce, a wciąż klasycznych tytułów? Od czego zacząć, żeby skutecznie nadrobić stracony czas? Bo nawet jeśli filmy Hayao Miyazakiego czy Isao Takahaty do nas trafiały, to nie były w Polsce kasowymi przebojami, często też źle je promowano i tłumaczono. Mamy dużo do nadrobienia.

Dlaczego firma, która zdecydowała się w latach 80. – gdy kiełkowała już przyszła potęga Pixara – pokazywać dość klasycznie zrealizowane animacje, odniosła tak duży sukces artystyczny? Jak czytać animowane kino z Japonii? A wreszcie – czy Netflix uratuje japońską animację? Czy pozwoli tej platformie wygrać starcie z Disneyem? O tym wszystkim ze znawcami kultury japońskiej – Michałem R. Wiśniewskim i Mariuszem Hermą, stałymi autorami „Polityki” – rozmawia Bartek Chaciński.

Kadr z filmu „Zrywa się wiatr”mat. pr.Kadr z filmu „Zrywa się wiatr”

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama