Kultura na weekend

Kultura na weekend. Odc. 145

Ukraińska odbudowa i nagie miasto. Opowiada Grzegorz Piątek

W „Kulturze na weekend” gości Grzegorz Piątek, laureat Paszportu POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”. W jaki sposób jego książki łączą się ze sobą?

Najbardziej w pisaniu o architekturze interesuje mnie to, żeby nie pisać o budynkach, stylach, gustach, tylko o ludziach – mówi Grzegorz Piątek. Jego książka „Najlepsze miasto świata” o odbudowie Warszawy nagle stała się na nowo aktualna za sprawą myślenia o odbudowie miast ukraińskich po wojnie. Ukraińscy urbaniści już tym się zajmują, podobnie jak polscy architekci w czasie wojny. – Byłoby niedobrze, gdyby w ślad za niezbędną pomocą międzynarodową i kapitałem finansowym przychodziły też pomysły na odbudowę z zewnątrz. Ukraina ma armię specjalistów, którzy najlepiej wiedzą, co ukraińskim miastom jest potrzebne – uważa laureat Paszportu POLITYKI.

A jakie jest najlepsze miasto świata? Czego biograf dowiaduje się o sobie, pisząc biografię? Jak pracuje, dlaczego lubi archiwa, co znajdziemy w nowym wydaniu „Sanatora. Kariery Stefana Starzyńskiego” i dlaczego autora interesuje nagie miasto – o tym wszystkim Grzegorz Piątek opowiada Justynie Sobolewskiej.

***

Cieszymy się, że słuchasz naszych podcastów. Powstają one również dzięki wsparciu naszych cyfrowych prenumeratorów. Aby w pełni skorzystać z możliwości słuchania i czytania tekstów naszych autorów z bieżących i archiwalnych wydań „Polityki” i wydań specjalnych, dołącz do grona prenumeratorów polityka.pl.

Justyna Sobolewska i Grzegorz PiątekArch. pryw.Justyna Sobolewska i Grzegorz Piątek

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama