Kultura na weekend

Kultura na weekend. Odc. 156

Będzie widać piksele, ale łez nie będzie

Przyjść, zobaczyć wiekowe atari, zx spectrum, amigę, pokazać je dzieciom? Można, ale komputerowa kultura retro to coś więcej: pozostaje żywa i ma wpływ na dzisiejszy rynek niezależnych gier.

Od 26 do 28 maja w Warszawie odbywa się 11. edycja Festiwalu Gier i Kultury Popularnej Pixel Heaven. Przyjadą twórcy starych przebojów ery ośmiobitowej, Simon Butler z firmy Ocean, Mike Dailly, twórca legendarnych „Lemingów”, oraz Robert Jaeger, autor „Montezuma’s Revenge”. Hołubieni w środowisku graczy, nie mają może statusu idoli, ale to dlatego, że działali zawsze w dyscyplinie drużynowej. Poza tym, jak zwraca uwagę specjalista i dziennikarz zajmujący się tym rynkiem Aleksy Uchański, zmienność epok w grach wideo była trochę jak nadejście ery kina dźwiękowego – część aktorów, część bohaterów masowej wyobraźni musiała odejść. Będą więc na Pixel Heaven stare, ośmiobitowe maszyny, otoczone zainteresowaniem niczym zabytkowe samochody, będzie 30-lecie kultowej Amigi oraz premierowa projekcja filmu poświęconego ZX Spectrum. – Nie ma jednak na tej imprezie łzawej melancholii – komentuje Uchański. Nie będzie więc słuchania, jak wczytują się z kaset stare gry, i popłakiwania. – Kultura retro nie jest zresztą w grach tak stara jak w innych dziedzinach – mówi organizator imprezy Robert Łapiński.

Pixel Heaven to również – jak co roku – konkurs Intel Pixel Awards Europe. 13 finalistów, niezależnych gier, tych mniej głośnych, często niemainstreamowych – jak je określa Łapiński – powalczy o nagrody w ośmiu kategoriach. Gdzieś w tle tego wszystkiego jest zamknięcie papierowej edycji działającego przez ostatnie lata magazynu „Pixel”. Prasa może odchodzi, ale festiwal niezmiennie cieszy się wielkim zainteresowaniem. Opowiadają o nim Robert Łapiński i Aleksy Uchański, a rozmowę prowadzi Bartek Chaciński.

Cieszymy się, że słuchasz naszych podkastów. Powstają one również dzięki wsparciu naszych cyfrowych prenumeratorów. Aby w pełni skorzystać z możliwości słuchania i czytania tekstów naszych autorów z bieżących i archiwalnych numerów „Polityki” i wydań specjalnych, dołącz do grona prenumeratorów Polityka.pl.

Festiwal Gier i Kultury Popularnej Pixel Heavenmat. pr.Festiwal Gier i Kultury Popularnej Pixel Heaven

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama