Kultura na weekend

Kultura na weekend. Odc. 202

Lidia Duda, reżyserka filmu „Las”: Nie udawajmy, że kryzys uchodźczy nas nie dotyczy

O sytuacji w Puszczy Białowieskiej kręcą filmy dokumentaliści. „Las” Lidii Dudy, prezentowany na 21. edycji Millennium Docs Against Gravity, mierzy się z postawami mieszkańców Podlasia skazanych na bezduszną polityczną rozgrywkę.

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej trwa od trzech lat. Agnieszka Holland, poświęcając tej problematyce „Zieloną granicę”, jako pierwsza odważyła się na dużym ekranie opowiedzieć, co się tam dzieje, wywołując dyskusję, która jeśli nie zmieniła naszego myślenia o uchodźcach, to przynajmniej mocno poruszyła sumienia Polaków.

Teraz o sytuacji w Puszczy Białowieskiej kręcą filmy dokumentaliści. „Las” Lidii Dudy, prezentowany na 21. edycji Millennium Docs Against Gravity, mierzy się z postawami mieszkańców Podlasia skazanych na bezduszną polityczną rozgrywkę, której stawką stało się życie niewinnych ludzi. Czego nas uczy historia pięcioosobowej rodziny udzielającej pomocy nielegalnym imigrantom? Czy dom w samym środku dzikiej przyrody – ich wymarzony raj – ma szansę przetrwać ten kataklizm? Jaka jest cena niebycia obojętnym? W rozmowie z Januszem Wróblewskim opowiada o tym reżyserka Lidia Duda.

Kadr z filmu „Las”mat. pr.Kadr z filmu „Las”

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama