Postnormalność

Postnormalność. Odc. 4

Jak w pandemicznym świecie zmienia się pomoc humanitarna

Zmienia się charakter problemów, z jakimi ludzie się mierzą, coraz częściej mamy do czynienia z równoległymi wyzwaniami. Nadal mamy wojny, różne formy politycznej przemocy i to się zapewne nie zmieni, ale mamy też kryzys klimatyczny – mówi Hugo Slim z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Między technologią a naturą rozgrywa się wielka gra, której stawką jest nasza przyszłość. Globalna pandemia, która przerwała łańcuchy dostaw, opróżniła szklane biurowce i dała nam czas na przemyślenie życiowych wyborów, jest świetnym pretekstem do pogłębionej refleksji nad tym, jak może wyglądać świat, gdy się z niej wykaraskamy.

Wiemy już, że nie zatrzęsła w posadach światowym porządkiem. Bogatsi są jeszcze bogatsi, cyfrowi giganci trzymają nas w szachu, a populiści – nawet jeśli odchodzą z urzędu – zostawiają w spadku poturbowane instytucje i rzeszę obywateli podejrzliwych wobec systemu. Mimo wszystko okazji do głębokiej przebudowy nie można zmarnować.

Co dwa tygodnie wspólnie z zaproszonymi gośćmi rozkładamy na czynniki pierwsze śmiałe wizje i pomysły, które będą kształtować naszą zbiorową wyobraźnię w najbliższych latach.

W czwartym odcinku gościem jest Hugo Slim, Senior Research Fellow w Blavatnik School of Government na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Partnerem podkastu „Postnormalność” jest firma Provident.

..

Prowadzony przez organizacje pozarządowe obóz dla osób wysiedlonych w MozambikuChris Huby / Zuma Press/ForumProwadzony przez organizacje pozarządowe obóz dla osób wysiedlonych w Mozambiku

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama