Temat tygodnia

Temat tygodnia. Odc. 11

Jak psychicznie radzić sobie z epidemią koronawirusa

Jak żyć w izolacji? A z drugiej strony nie wchodzić sobie na głowę, siedząc w domu? Co zrobić, gdy ktoś wpada w panikę? Albo gdy bagatelizuje zagrożenie?

Jesteśmy jako gatunek nastawieni też na działanie w sytuacji zagrożenia, a teraz nie możemy nic robić, tylko czekać. Są różne strategie radzenia sobie z trudnymi sytuacjami – jedni panikują, inni bagatelizują epidemię. Jak się dogadać, mając tak przeciwstawne nastawienie?

Czy to, co się dzieje przy okazji epidemii, zmieni w jakiś sposób ludzi? Ich podejście np. do podróżowania, kontaktów z innymi? Czy staniemy się przez to bardziej nieufni? Z drugiej strony taka sytuacja zmienia nam priorytety. Czy na długo? Co dobrego można wyciągnąć z takiej lekcji? Rozmowa z dr Mariolą Kosowicz, psychologiem klinicznym, psychoterapeutą kierującą Poradnią Psychoonkologii w Warszawskim Centrum Onkologii.

Mężczyźni rozdający maseczki na opustoszałym Starym Rynku w BydgoszczyGrażyna Marks/Agencja GazetaMężczyźni rozdający maseczki na opustoszałym Starym Rynku w Bydgoszczy

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama