Pomocnik Historyczny

Proces jako teatr polityczny

Pierwszy dzień procesu członków Zrzeszenia Wolność i Niezawisłośc (WiN), oskarżonych o działalność szpiegowską. Rozprawa toczyła się przed Wojskowym Sądem Rejonowym. Warszawa, sierpień 1947 r. Pierwszy dzień procesu członków Zrzeszenia Wolność i Niezawisłośc (WiN), oskarżonych o działalność szpiegowską. Rozprawa toczyła się przed Wojskowym Sądem Rejonowym. Warszawa, sierpień 1947 r. PAP
Procesy polityczne były nieodzownym elementem systemu stalinowskiego i miały ściśle określone reguły, wypracowywane w Związku Sowieckim od lat dwudziestych.
Stanisław Zarako-Zarakowski, naczelny prokurator wojskowy w latach 1950-1956, główny oskarżyciel w wielu stalinowskich procesach politycznych. Sierpień 1948 r.PAP Stanisław Zarako-Zarakowski, naczelny prokurator wojskowy w latach 1950-1956, główny oskarżyciel w wielu stalinowskich procesach politycznych. Sierpień 1948 r.

Spektakl.

Przede wszystkim stalinowski proces polityczny nie miał na celu ustalenia prawdy. Miał natomiast ilustrować tezę polityczną. Na przykład taką, że odstępstwo od linii partii nieuchronnie prowadzi do zdrady, albo taką, że odrzucenie zasady o zaostrzaniu się walki klasowej w miarę sukcesów socjalizmu musi w konsekwencji nieść zaprzedanie się imperialistom. Przesłania były różne i zmieniały się w zależności od sytuacji. Ale każdy taki proces musiał mieć ów walor dydaktyczny.

Pomocnik Historyczny „Stalinizm po polsku” (100053) z dnia 28.05.2012; TERROR; s. 38
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >