Pomocnik Historyczny

Sztuka wojenna

Zasadzka wojsk mandżurskich na powstańczych Tajpingów (1860 r.). Obraz z XIX w. Zasadzka wojsk mandżurskich na powstańczych Tajpingów (1860 r.). Obraz z XIX w. AKG IMAGES / EAST NEWS
Xiao Yi podstępem wykrada cenną kaligrafię, czasy dynastii Tang (618-907). Przechytrzenie przeciwnika (szczególnie obcego kulturowo barbarzyńcy) liczyło się dla Chińczyków bardziej niż zbrojny pojedynek.AN/AN Xiao Yi podstępem wykrada cenną kaligrafię, czasy dynastii Tang (618-907). Przechytrzenie przeciwnika (szczególnie obcego kulturowo barbarzyńcy) liczyło się dla Chińczyków bardziej niż zbrojny pojedynek.

Zwycięstwo bez walki. Na Zachodzie przelew wrażej krwi i zwycięstwa zapewniały nieśmiertelną chwałę. Konflikt miał często charakter pojedynku, próby sił przeciwników o równorzędnym statusie, rozpoczynanego i kończonego rytualnym wyzwaniem do boju. Częścią wygranej był honor i chwała, stąd walczący zazwyczaj nie stosowali psujących wygraną metod podstępnych i uchodzących za niegodne.

W Chinach nie rozwinął się kult wojny, a zmagania rozgrywały się na płaszczyźnie dyplomatycznej i politycznej – za pomocą podstępów i przechytrzania starano się wygrać konflikt, zanim użycie wojska stanie się konieczne.

Pomocnik Historyczny „Historia Chińczyków” (100055) z dnia 05.09.2012; WYNALAZKI ZE WSCHODU ; s. 82
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >