Pomocnik Historyczny

ChRL: epoka Mao

Cały naród buduje nową przyszłość. Mural z epoki Mao, lata 60-te. Cały naród buduje nową przyszłość. Mural z epoki Mao, lata 60-te. Ursula Gahwiler / EAST NEWS
Reżim maoistowski może być analizowany jako ostatnia, heretycka faza konfucjańskiego cesarstwa, w której na dawne tradycje nałożył się bolszewizm sowiecki i własne wzorce komunistyczne wypracowane w Chinach.
Znaczek z podobizną Mao - ideologiczny rekwizyt chińskich komunistów.Le-Dung Ly/Corbis Znaczek z podobizną Mao - ideologiczny rekwizyt chińskich komunistów.

STALIN O MAO. Gdy Stalin w swoim kremlowskim gabinecie czytał doniesienia z Pekinu o proklamowaniu przez Mao Zedonga w Pekinie 1 października 1949 r. Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL), musiał mieć bardzo kwaśną minę, bo oznaczało to zupełną ruinę jego planów. Zwłaszcza gdy analizował deklarację, że naród chiński powstał z kolan i kończy się dominacja cudzoziemców nad Chinami. Stalin wcale nie chciał zwycięstwa w Chinach „chłopskich komunistów” Mao, którzy zaczęli sinizować – czyli wypaczać – marksizm.

Pomocnik Historyczny „Historia Chińczyków” (100055) z dnia 05.09.2012; KOMUNIZM; s. 110
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >