Pomocnik Historyczny

Pozycja smoka

Ceremonia powitania prezydenta Baracka Obamy w Pekinie. Kompania honorowa na tle muralu przedstawiającego Wielki Mur. Ceremonia powitania prezydenta Baracka Obamy w Pekinie. Kompania honorowa na tle muralu przedstawiającego Wielki Mur. The New York Times / EAST NEWS
Miejsce Chin w świecie wyznacza rozmiar i położenie kraju, historia, a obecnie także bezprecedensowy rozwój gospodarczy. Chińczycy zaczęli też aktywnie pracować nad swym wizerunkiem.
Samolot rządowy z prezydentem Hu Jintao (po prawej) podczas wizyty delegacji ChRL w Tokio.TORU HANAI/Reuters Samolot rządowy z prezydentem Hu Jintao (po prawej) podczas wizyty delegacji ChRL w Tokio.

STOSUNKI DYPLOMATYCZNE. Po proklamowaniu w Pekinie 1 października 1949 r. Chińskiej Republiki Ludowej nowe państwo musiało toczyć walkę o uznanie jego rządu za jedyny legalny i reprezentujący całe Chiny. Rząd Guomindangowski, który ewakuował się na Tajwan po przegranej wojnie domowej (1947–49), był bowiem nadal uznawany przez USA i ich sojuszników za reprezentujący Chiny. Dlatego Pekin dla ustanowienia stosunków dyplomatycznych z jakimś krajem domagał się uznania suwerenności Chin także nad Tajwanem.

Pomocnik Historyczny „Historia Chińczyków” (100055) z dnia 05.09.2012; CHINY DZIŚ; s. 123
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >