Pomocnik Historyczny

Pozycja smoka

Ceremonia powitania prezydenta Baracka Obamy w Pekinie. Kompania honorowa na tle muralu przedstawiającego Wielki Mur. Ceremonia powitania prezydenta Baracka Obamy w Pekinie. Kompania honorowa na tle muralu przedstawiającego Wielki Mur. The New York Times / EAST NEWS
Miejsce Chin w świecie wyznacza rozmiar i położenie kraju, historia, a obecnie także bezprecedensowy rozwój gospodarczy. Chińczycy zaczęli też aktywnie pracować nad swym wizerunkiem.
Samolot rządowy z prezydentem Hu Jintao (po prawej) podczas wizyty delegacji ChRL w Tokio.TORU HANAI/Reuters Samolot rządowy z prezydentem Hu Jintao (po prawej) podczas wizyty delegacji ChRL w Tokio.

STOSUNKI DYPLOMATYCZNE. Po proklamowaniu w Pekinie 1 października 1949 r. Chińskiej Republiki Ludowej nowe państwo musiało toczyć walkę o uznanie jego rządu za jedyny legalny i reprezentujący całe Chiny. Rząd Guomindangowski, który ewakuował się na Tajwan po przegranej wojnie domowej (1947–49), był bowiem nadal uznawany przez USA i ich sojuszników za reprezentujący Chiny. Dlatego Pekin dla ustanowienia stosunków dyplomatycznych z jakimś krajem domagał się uznania suwerenności Chin także nad Tajwanem. Podobne było również stanowisko rządu Republiki Chińskiej rezydującego na Tajwanie.

Stanowisko Pekinu było i pozostało do dziś niezmienne. Każdy kraj, który ustanawia stosunki dyplomatyczne z Chinami, musi bezwarunkowo zerwać wszystkie stosunki dyplomatyczne z władzami na Tajwanie i uznać, że rząd ChRL jest jedynym legalnym rządem Chin. Rząd chiński nigdy nie będzie tolerował polityki „dwu Chin” lub „jednych Chin i jednego Tajwanu” i zgadzał się, aby kraje mające stosunki dyplomatyczne z Chinami utrzymywały oficjalne stosunki z Tajwanem.

Początkowo stosunki dyplomatyczne z ChRL nawiązała mała liczba państw, głównie kraje socjalistyczne. Polska była jednym z pierwszych krajów, które ustanowiły takie stosunki 7 października 1949 r., zrywając uprzednio z Republiką Chińską. Stopniowo, w związku z powstawaniem nowych państw na świecie w wyniku rozpadu systemu kolonialnego oraz umacniania się ChRL, rosła liczba państw nawiązujących z nią stosunki dyplomatyczne. Jednak dopiero po 22 latach zabiegów dyplomatycznych, 25 października 1971 r., przekazano reprezentantom ChRL miejsce w ONZ, zajmowane do tego czasu przez przedstawicieli rządu Republiki Chińskiej.

Pomocnik Historyczny „Historia Chińczyków” (100055) z dnia 05.09.2012; CHINY DZIŚ; s. 123
Reklama