Pomocnik Historyczny

Polska: Porozbiorowy letarg i napoleońska wiosna

Alegoria I rozbioru Polski, kolorowana rycina z 1773 r. (drugi z lewej król Stanisław August Poniatowski). Alegoria I rozbioru Polski, kolorowana rycina z 1773 r. (drugi z lewej król Stanisław August Poniatowski). Prisma/UIG / Getty Images
Uznać władzę zaborców czy patriotycznie spiskować? A jeśli walczyć o – jak to ujmowano – całość i niepodległość, to w sojuszu z kim? Po rozbiorach to pytanie będzie sobie zadawać kilka pokoleń Polaków.
Nadanie konstytucji Księstwu Warszawskiemu przez Napoleona.BEW Nadanie konstytucji Księstwu Warszawskiemu przez Napoleona.

WIZJA ŚMIERCI NARODU. Upadek Rzeczpospolitej przypieczętowany jej trzecim rozbiorem (1795) stanowił dla Polaków prawdziwą katastrofę polityczną. Niektórzy, opisując go, odwoływali się do języka lamentacji Jeremiasza, inni sięgali do obrazów zamierającej natury: „Upadł naród i jęk został, jak w późnej jesieni,/Gdy mróz pościna wody, ptak przestanie pienia,/Stoją drzewa spokojnie bez liści i cienia,/A wicher świszcze wpośród smutnego milczenia” – pisał anonimowy poeta.

Pomocnik Historyczny „O roku ów: 1812” (100059) z dnia 27.11.2012; KU ZWARCIU; s. 26
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >