Pomocnik Historyczny

Wojsko rosyjskie: Dzieło Barclaya de Tolly

Rosyjscy grenadierzy gwardii z lat 1812-14 oczami francuskiego karykaturzysty, Paryż 1814 r. Rosyjscy grenadierzy gwardii z lat 1812-14 oczami francuskiego karykaturzysty, Paryż 1814 r. Zbiory Andrzeja Nieuważnego / Archiwum prywatne
Złudzenia młodego cara co do własnych talentów wojskowych prysły pod Austerlitz i Frydlandem, gdzie objawiła się słabość rosyjskiej armii przerobionej pospiesznie i brutalnie na pruskie wzorce przez wielbiącego Fryderyka Wielkiego Pawła I. Po Tylży przyszedł czas pokory i przestrojenia armii na francuską modłę.
„Car Aleksander I przedstawia Napoleonowi w Tylży Kałmuków, Baszkirów i Kozaków”, obraz z epoki.Getty Images „Car Aleksander I przedstawia Napoleonowi w Tylży Kałmuków, Baszkirów i Kozaków”, obraz z epoki.

REFORMY I PRUSKI DUCH. Brytyjski oficer i historyk Basil Liddell-Hart twierdził, że trudniejsze od wtłoczenia do głowy wojskowego nowej myśli jest tylko usunięcie z niej myśli starej. Początek panowania Aleksandra tezę tę ilustruje doskonale. Powołał on wprawdzie (1802) Wojenne Ministerstwo Wojsk Lądowych, lecz w jego strukturach przetrwało podejmujące zbiorowo decyzje Kolegium Wojenne. Ministrem, a zarazem wiceprzewodniczącym kolegium został, wyrzucony przez Pawła z armii, dobiegający sześćdziesiątki gen.

Pomocnik Historyczny „O roku ów: 1812” (100059) z dnia 27.11.2012; A WIĘC WOJNA; s. 63
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >