Pomocnik Historyczny

Wizja Warszawy

„Projekt przekształcenia dziedzińca saskiego”, zaginiona akwarela Zygmunta Vogla. „Projekt przekształcenia dziedzińca saskiego”, zaginiona akwarela Zygmunta Vogla. Janusz Polaczek / Archiwum prywatne
Po 1812 r. stolica Królestwa Polskiego, odrodzonego z woli Napoleona, miała zyskać nowe oblicze architektoniczne i urbanistyczne. Pojęcie o skali przeobrażeń dają szczątkowe plany. Prawdziwą zagadkę stanowi projekt pomnika cesarza Francuzów na dziedzińcu saskim.
Wśród projektantów kolumny Napoleona wymienia się nazwisko znanego architekta Christina Piotra Aignera.Janusz Polaczek/Archiwum prywatne Wśród projektantów kolumny Napoleona wymienia się nazwisko znanego architekta Christina Piotra Aignera.

Z INSPIRACJI WIELKIEGO BUDOWNICZEGO. Pod koniec czerwca 1812 r. Polacy wierzyli w rychłą restytucję Królestwa Polskiego. Z patriotycznego uniesienia zrodziły się projekty upamiętnienia Napoleona – jak mniemano – wskrzesiciela i patrona odrodzonej Polski. Prócz sposobności do snucia pomysłów na pomnik, stwarzały one okazję do dyskusji na temat jego otoczenia architektonicznego. Źródłem inspiracji była urbanistyka stolicy napoleońskiego imperium. Nie pierwszy raz w tej epoce na ten temat rozprawiano.

Pomocnik Historyczny „O roku ów: 1812” (100059) z dnia 27.11.2012; PAMIĘĆ I MIT; s. 104
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >