Pomocnik Historyczny

Dziejowy fenomen. Tajemne państwo

Rozpędzenie demonstracji na Placu Zamkowym 8 kwietnia 1861 r., rysunek z epoki. Rozpędzenie demonstracji na Placu Zamkowym 8 kwietnia 1861 r., rysunek z epoki. Piotr Miecik / Forum
Józef Piłsudski ujął to tak: „Wielkość naszego narodu (...) polegała (...) na jedynym może w dziejach naszych rządzie, który, nieznany z imienia, był tak szanowany i tak słuchany, że zazdrość wzbudzić może we wszystkich krajach i u wszystkich narodów”.
Książeczka do nabożeństwa z 1861 r. i dewocjonalia, zestaw na licznie odprawiane msze za ojczynę.Piotr Męcik/Forum Książeczka do nabożeństwa z 1861 r. i dewocjonalia, zestaw na licznie odprawiane msze za ojczynę.

PAŃSTWO PODZIEMNE. Czy określenie „państwo podziemne” nie zawiera wewnętrznej sprzeczności? Innymi słowy, czy może istnieć państwo konspiracyjne, które na ogół nie występuje jawnie, nie sprawuje wyłącznych rządów na żadnym terytorium, nie zawsze potrafi skutecznie egzekwować swoje rozkazy i polecenia? Państwo równoległe, istniejące obok tego jawnego, w którego rękach są garnizony wojskowe, twierdze i jednostki policji, urzędy i sądy, skarbowość, służba dyplomatyczna oraz wszelkie inne atrybuty władzy?

Pomocnik Historyczny „Powstanie styczniowe” (100062) z dnia 07.01.2013; Powstanie; s. 18
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >