Pomocnik Historyczny

Okoliczności wybuchu. Powstanie z zaskoczenia

Demonstracja patriotyczna zaatakowana przez kozaków 27 lutego 1861 r., obraz olejny nieznanego artysty z XIX w. Demonstracja patriotyczna zaatakowana przez kozaków 27 lutego 1861 r., obraz olejny nieznanego artysty z XIX w. AN
Czy powstanie było nieuniknione? I dlaczego przywódcy państwa podziemnego decydowali się na nie w tak niedogodnej chwili i przy nikłych szansach powodzenia?
„Losowanie rekrutów”, obraz Artura Grottgera z cyklu Wojna (1866-67 r.)Piotr Miecik/Forum „Losowanie rekrutów”, obraz Artura Grottgera z cyklu Wojna (1866-67 r.)

KIEŁKUJĄCA MYŚL O POWSTANIU. Myśl o powstaniu jako głównym czy wręcz jedynym sposobie odrodzenia niepodległej Polski pojawiała się w wielu radykalnych kółkach spiskowych powstających w Królestwie Polskim od 1859 r., ale nie była początkowo głównym elementem ich programów. Dopiero wydarzenia w 1861 r., przede wszystkim krwawo tłumione manifestacje, bezczeszczenie kościołów przez rosyjskie wojsko i policję, pierwsze wyroki śmierci – przyczyniły się do polaryzacji opinii publicznej.

Pomocnik Historyczny „Powstanie styczniowe” (100062) z dnia 07.01.2013; Powstanie; s. 23
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >