Muzeum życia
Od czasów Holocaustu Polska jest postrzegana przez Żydów jako ziemia popiołów, grobów, kości. Polscy Żydzi z kolei są postrzegani jako ofiary skazane na śmierć. Dym krematoriów przesłonił tysiąc lat wspólnej historii. Ideą Muzeum Historii Żydów Polskich jest wypełnić tę pustkę.
Muzeum Historii Żydów Polskich na tle panoramy Warszawy.
M. Łoś/Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich na tle panoramy Warszawy.

Mit. Według żydowskiej legendy, gdy pierwsi osadnicy dotarli na tereny polskie, odczytali w koronach drzew hebrajskie litery, układające się w słowa po lin – tu odpoczniesz – i uznali je za znak od Boga. Stylizowany napis „Po lin” jest głównym motywem zdobniczym fasady gmachu zaprojektowanego przez fińskiego architekta Rainera Mahlamäki. Przypominające fale, potężne ściany holu głównego nawiązują do rozstąpienia się wód Morza Czerwonego. Zanim rozpocznie się właściwa opowieść, zwiedzający trafia do galerii zatytułowanej „Las”, gdyż tysiąc lat temu przeważający obszar piastowskiej Polski stanowiła puszcza.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj