Pomocnik Historyczny

Na zapleczu frontów cz. II

Na zapleczu frontów cz. II

Niemcy w Ełku, widoczny napis rosyjski, fotografia niedatowana. Niemcy w Ełku, widoczny napis rosyjski, fotografia niedatowana. Ullstein Bild
Wojna toczyła się nie tylko na polach bitew i w okopach. Dotykała mieszkańców zarówno terenów okupowanych, jak i państw z pozoru zwycięskich. Obraz ich życia jest i skomplikowany, i zmitologizowany.
Niemieckie (obok polskich i rosyjskich) napisy w Warszawie, po 1915 r.Ullstein Bild Niemieckie (obok polskich i rosyjskich) napisy w Warszawie, po 1915 r.

Nowe porządki II: czas, alfabet i język

Kalendarze i zegarki. Każdy okupant miał swoje wyobrażenie o porządku, do realizacji którego potrzebował co prawda pomocy miejscowych, lecz nie miał zamiaru z nimi dyskutować celowości swoich pomysłów. Dobrą ilustracją wynikających stąd problemów jest kwestia czasu urzędowego. Tak się złożyło, że państwa biorące udział w wojnie różniły się nie tylko pod względem stref czasowych (Rosja nie ratyfikowała porozumienia w tej sprawie, pozostawiając ustalanie czasu lokalnego w rękach władz miejskich), ale także używanych kalendarzy.